ԱՄՆ-ն Լիբանանին կվերադարձնի ավելի քան 5 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ գողացված քանդակներ
Մանհեթենի շրջանային դատախազ Սայրուս Վենսը խոստացել է Լիբանանին վերադարձնել ավելի քան 5 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ քանդակները, որոնք գողացվել են այդ երկրում քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ,  ասվում է դատախազի գրասենյակի մամուլի հաղորդագրությունում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Իմ գրասենյակի՝ հնագույն իրերի առևտրի դեմ պայքարի նոր ստորաբաժանումն իր վրա է վերցնում ամբողջ աշխարհում պատմական վայրերից գողացված իրերի առևտուրը դադարեցնելու պարտավորությունը: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում այլ երկրների կառավարություններում և իրավապահ մարմիններում մեր գործընկերներին, ինչպես նաև՝ Ազգային անվտանգության գործակալության հետաքննությունների բյուրոյին՝ նրանց աջակցության համար», - ասել է Վենսը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ հայտնաբերված քանդակները գողացվել են Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ (1975-1990 թթ.) և վաճառվել մասնավոր հավաքորդներին:
Մամուլի հաղորդագրությունում ասվում է, որ քանդակների մի մասը գտնվել է մասնավոր սեփականատերերի մոտ, իսկ որոշ իրեր նույնիսկ ցուցադրվել են Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում. դրանք տրամադրել է մասնավոր հավաքորդը:
Մանհեթենի շրջանային դատախազը հայտարարել է հնագույն իրերի առևտրի դեմ պայքարի ստորաբաժանում ստեղծելու մասին: Վենսի խոսքով՝ 2012 թվականից իր գրասենյակը վերադարձրել է մի քանի հազար գողացված իր, որոնց ընդհանուր արժողությունը գնահատվել է ավելի քան 150 միլիոն դոլար:

США вернут Ливану украденные скульптуры стоимостью более $5 млн
Окружной прокурор Манхэттена Сайрус Вэнс пообещал вернуть Ливану скульптуры стоимостью более 5 миллонов долларов, украденные из страны во время гражданской войны, говорится в пресс-релизе офиса прокурора,  передает РИА Новости.
«Новое подразделение моего офиса по борьбе с торговлей предметами древности берет на себя обязательство прекратить торговлю украденными реликвиями из исторических мест по всему миру. Я благодарю наших партнеров в правительствах и правоохранительных органах других стран, а также бюро расследований Агентства национальной безопасности за их поддержку», — заявил Вэнс.
Найденные скульптуры были похищены во время гражданской войны в Ливане (1975-1990 гг.) и проданы частным коллекционерам. Среди них мраморный торс IV века до н.э., мраморная голова быка 360 года до н.э., которая оценивается в 1,2 миллиона долларов и мраморный торс VI века до н.э. стоимостью около 4,5 миллионов долларов.
Согласно пресс-релизу, два мраморных торса находились у частных владельцев, а голова быка выставлялась в художественном Метрополитен-музее в Нью-Йорке, куда она была также предоставлена в аренду частным коллекционером.
Окружной прокурор Манхэттена объявил о создании нового подразделения по борьбе с торговлей предметами древностями. По словам Вэнса, с 2012 года его офис вернул несколько тысяч похищенных реликвий, общая стоимость которых оценивалась более чем в 150 миллионов долларов.