ԱԺ բոլոր խմբակցությունները միացել են եզդիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությանը
Շատ կարևոր իրադարձություն է խորհրդարանի համար, որ բոլոր խմբակցությունները միացել են եզդիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությանը, ԱԺ-ում Ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014 թվականին իրականացված ցեղասպանության դատապարտման մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ազգային ժողովում ձևավորվել է շատ լավ ավանդույթ, որ բոլոր քաղաքական ուժերը՝ դիմություն, թե ընդդիմություն, ցեղասպանության դատապարտման հարցում ունեն նույն դիրքորոշումը», - նշեց նա՝ հավելելով, որ նախագիծը քննարկվում է խորհրդարանական բոլոր 4 խմբակցությունների առաջարկով։
«Խորհրդանշական է, որ հենց այս տարի է նախագիծն ընդունվում, քանի որ համաձայն ՄԱԿ-ի՝ սա ընդդեմ ցեղասպանության հոբելյանական տարի է: Իսկ ո՞վ եթե ոչ մենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս, պետք է առաջնորդենք ցեղասպանության դեմ պայքարը: Դրա մասին խոսեց նաև հանրապետության նախագահը ու ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից հայտարարարեց, որ մենք հանդես ենք գալու նման նախաձեռնություններով», - ասաց նա։
Շարմազանովը նաև կոչ արեց հունվարի 16-ին ՀՀ-ում ունենալ հիշատակի օր, որը բոլորը կընդունեն որպես հայոց պառլամենտի կողմից եզդի ժողովրդի ցեղասպանության դատապարտման օր։
Նշենք, որ եզդիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունը քվեարկության կդրվի վաղը՝ հունվարի 16-ին։

Все фракции парламента Армении поддержали заявление об осуждении геноцида в отношении езидского народа
15/01/2018 13:35
Все фракции Национального Собрания Армении поддержали проект заявления об осуждении геноцида в отношении езидского народа в 2014 году на находящихся под контролем террористических группировок территориях Ирака, заявил сегодня  вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«В парламенте сформировалась очень хорошая традиция – в вопросе осуждения геноцидов все политические силы придерживаются  одинаковой позиции», - отметил он, отметив, что проект заявления обсуждается по инициативе всех 4-х парламентских фракций.
«Символично, что проект принимается именно в этом году, поскольку согласно ООН, – это юбилейный год в борьбе против осуществления геноцидов. Кто, если не мы – граждане Республики Армения – должны возглавить борьбу против геноцидов. Об этом говорил также президент Армении, заявив с высокой с трибуны ООН, что мы будем выступать с такими инициативами», - сказал он.
Эдуард Шармазанов призвал установить в Армении 16 января днем памяти в знак осуждения Национальным Собранием геноцида езидов.
Отметим, что заявление об осуждении геноцида езидов будет вынесено на голосование парламента завтра, 16-го января.