ԱՄՆ կոալիցիան Սիրիայում «սահմանային անվտանգության ուժեր» է ստեղծում
ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ գործող միջազգային կոալիցիան անցել է, այսպես կոչված, «սահմանի անվտանգության ուժերի» ստեղծմանը՝ Սիրիայում և «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված)խմբավորման դեմ պայքարելու համար, Defense Post-ին հայտնել է կառույցի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Թոմաս Վիլը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ներկա պահին շուրջ 230 մարդ է վերապատրաստում անցնում, հետագայում նախատեսվում է նրանց թիվը հասցնել 30 հազարի:
Նոր ուժերը կտեղակայվեն Եփրատի երկայնքով՝ Սիրիայի այն տարածքում, որտեղ վերահսկողություն է իրականացնում «Սիրիայի դեմոկրատական ուժեր» ընդդիմադիր զորամիավորումը, ինչպես նաև Իրաքի և Թուրքիայի հետ սահմանների մոտ:
Սիրիայում ԱՄՆ-ի նոր նախաձեռնության մասին լուրերը հայտնվել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից հնչած սպառնալիքների ֆոնին: Շաբաթ թուրք ղեկավարը հայտարարել էր, որ մտադիր է շարունակել ռազմարշավ Սիրիայի Մանբիջ և Աֆրին քաղաքներում, որտեղ բնակվում են սիրիացի քրդերը:

Коалиция США приступила к созданию «сил безопасности границы» в Сирии
Коалиция во главе с США по  борьбе с группировкой «Исламское государство» (запрешенное в России) приступила к созданию так называемых «сил безопасности границы» в Сирии на подконтрольной ей территории, сообщил изданию Defense Post представитель ее пресс-службы Томас Вил, передает РИА Новости.
В настоящее время на первом этапе проходят Кподготовку примерно 230 человек, конечная цель — создать численность сил примерно в 30 тысяч человек
Новые силы будут находиться вдоль долины реки Евфрат — на западной окраине сирийской территории, подконтрольной СДС, а также вдоль иракской и турецкой границ.
Сообщения о новой инициативе США в Сирии появились на фоне угроз со стороны президента Турции Реджепа Эрдогана. В субботу он заявил, что армия страны может в течение ближайшей недели начать операцию в регионах Манбидж и Африн, подконтрольных YPG — вооруженным формированиям сирийских курдов.