Սկսում է Հռոմի պապի այցը Լատինական Ամերիկա
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը այսօրվանից  սկսում է իր այցը Լատինական Ամերիկա: Այցի պշտոնական ժամանակակարգի համաձայն՝ նախ քահանայապետը կայցելի Չիլի (հունվարի 15 – 18-ը), այնուհետև կլինի Պերուում մինչև հունվարի 21-ը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Չիլիում Ֆրանցիսկոսը մտադիր է լինել մայրաքաղաք Սանտյագոյում, Տեմուկո և Իկիկե քաղաքներում, հանդիպել երկրի նախագահ Միշել Բաչելետի հետ: Պերուում քահանայապետը Կլինի Լիմայում, Պուերտո Մալդոնադոյում, Տրուխիլիոյում: Սա քահանայապետի արդեն վեցերորդ այցն է Լատինական Ամերիկայի երկրներ:
Ուշագրավ է, որ այս անգամ նա չի այցելում իր հայրենիք՝ Արգենտինա:
Սակայն Չիլիի իշխանություններն ուխտավորների վիթխարի հոսք են սպասում հարևան Արգենտինայից Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետի այցի ժամանակ, ինչի առնչությամբ անվտանգության ուժեղացված միջոցներ են ձեռնարկում սահմանին:

Папа Римский начинает визит в Латинскую Америку
Папа Римский Франциск в понедельник начинает свой визит в Латинскую Америку. Согласно официальному расписанию визита, сначала понтифик посетит Чили (15-18 января), а затем будет в Перу до 21 января, сообщает РИА Новости.
В Чили Франциск намерен побывать в столице Сантьяго, городах Темуко и Икике, встретиться с президентом страны Мишель Бачелет. В Перу понтифик побывает в Лиме, Пуэрто-Мальдонадо, Трухильо. Это уже шестой визит понтифика в страны Латинской Америки.
Примечательно, что в этот раз он не посещает свою родину — Аргентину.
Однако власти Чили ожидают огромного потока паломников из соседней Аргентины во время визита главы Римско-католической церкви, в связи с чем принимают усиленные меры безопасности на границе.