«Ելք»-ն առաջարկում է թեթևացնել տնտեսվարողների՝ լիցենզիա ստանալու կարգը
«Ելք» խմբակցությունը վտանգավոր թափոնների գործակցության կարգավորմանն ուղղված նախագիծ է ներկայացրել և ստացել կառավարության համաձայնությունը։
ԱԺ-ում քննարկվող «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին և «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերի ներկայացման ժամանակ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ առաջարկվող փոփոխությունները ոչ միայն կնպաստեն վտանգավոր թափոնների գործարկության կարգավորմանը, այլև տնտեսավարողներին հնարավորություն կընձեռվի դաշտը բարելավելու համար։
«Վտանգավոր թափոնների վերամշակում, վնասազերծում, պահպանում, փոխանցում և տեղադրում իրականացնելու համար մեկ լիցենզիա է նախատեսվում: Մենք տնտեսվարողներից գանգատներ ենք ստացել, որ դա ենթարդում է, որ օրինակ՝ վնասազերծում և պահպանում գործունեություն իրականացնելու համար պարտավոր ես նաև վերամշակում, փոխադրում և տեղադրում գործունեության վերաբերյալ փաստաթղթեր պատրաստել, ինչի համար 200 000 դրամ պետական տուրք են վճարում», - նշեց նա։
«Ելք»-ն առաջարկում է հեշտացված կարգով լիցենզիա տրամադրել միայն այն մասով, որի համար դիմում է տնտեսվարողը և նա կվճարի միայն տվյալ լիցենզիան ձեռք բերելու համար։
Մարուքյանն ընդգծեց, որ կառավարության հետ քննարկման արդյունքում հաշվի առնելով, որ ՀՀ-ն միջազգային պարտավորություններ ունի լիցենզիայի տրամադրման կարգի վերաբերյալ՝ եկել են այն որոշման, որ լիցենզիայի կարգը լինի մեկը, բայց հինգ ուղղությունների մասին առանձին ներդիրներ լինեն:
«Պետական տուրքի առաջին ներդիրի համար 60 000 դրամ գումար կլինի, յուրաքանչյուր ամեն հաջորդ ներդիրի համար 10 000 դրամ կնվազի: Հետևաբար, եթե տնտեսվարողը ցանկություն ունի գործունեություն իրականացնել երկու ներդիրի համար, ապա վճարը կկազմի 110 000 դրամ, առաջինի համար 60 000 դրամ, երկրորդի՝ 50 000», - նշեց Մարուքյանն՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությամբ կթեթևանա տնտեսվարողների լիցենզիա ստանալու կարգը, իսկ պետական տուրքի գումարը համապատասխան չափով կնվազի։

Фракция «Елк» предлагает упростить порядок получения лицензий для хозяйствующих субъектов
Сегодня в ходе обсуждения в парламенте Армении проектов о внесении изменений в законы РА «О лицензировании» и «О государственной пошлине» депутат фракции «Елк» Эдмон Маркуня заявил, что предлагаемые изменения не только создадут возможность урегулирования работ с опасными отходами, но и поспособствуют улучшению сферы для хозяйствующих субъектов.
Эдмон Марукян представил ситуацию, которая существует в соответствии с действующим законодательством.
«Так, для переработки, обезвреживания, хранения, транспортировки и размещения опасных отходов предусматривается одна и та же лицензия. Мы получили от хозяйствующих субъектов жалобы, которые заключаются в следующем: в соответствии с действующим законодательством, к примеру, для получения лицензии на обезвреживание и хранение опасных отходов необходимо подготовить документы и для их переработки, транспортировки и размещения, взимается государственная пошлина в размере 200 тысяч. Нам предложили представить законопроект по предоставлению лицензий в упрощенном порядке и выплате госпошлины только за те виды деятельности, которые хозяйствующий субъект планирует осуществить. Однако в результате обсуждений с правительством мы пришли к тому, что лицензия будет одна, но с отдельными вкладышами для этих 5 направлений», - сообщил Марукян.
По словам Марукяна, что касается госпошлины, то для первого вкладыша размер составит 60 тыс. драмов, а для каждого последующего – на 10 тыс. драмов меньше.
Резюмируя, Марукян отметил, что законопроект призван упростить порядок получения лицензий для хозяйствующих субъектов.