Շարմազանով. Ազգային ժողովի հետ կապված որևէ պարտադրանք չկա
Մամուլի բոլոր հրապարակումները՝ կապված ԱԺ նախագահի հետ անգրագետ են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Եթե Սահմանադրությունը պարտադրում է, որպեսզի մենք նոր կառավարություն ընտրենք, ապա Ազգային ժողովի հետ կապված որևէ պարտադրանք չկա։ Անկախ նրանից՝ ապրիլին ինչպիսի կառավարություն կընտրվի՝ օրենքը և Սահմանադրությունը չեն պարտադրում ԱԺ նոր նախագահ ընտրել։ Դրա համար ավելի ճիշտ կլինի կարդալ Սահմանադրության պահանջը, նոր նման հրապարակումներով հանդես գալ», - նշեց նա։
Նշենք, որ մամուլում իշխող մեծամասնության նախագահի հավանական թեկնածուներից շրջանառվում են ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի և արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի անունները։

В Конституции РА нет требования об избрании нового спикера парламента – Эдуард Шармазанов
Все связанные с председателем Национального Собрания Армении публикации СМИ – безграмотны, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Если Конституция РА устанавливает, что мы должны выбрать новое правительство, то относительно парламента какого-либо требования нет. Независимо от того, какое правительство будет избрано в апреле, в законе и Конституции РА нет требования об избрании нового спикера парламента. Посему правильнее будет просчитать Конституцию РА, прежде чем публиковать подобные материалы», - отметил он.
Отметим, что в числе возможных кандидатов спикера парламента от правящего большинства в СМИ муссируются имена председателя парламента Ара Баблояна и главы МИД Эдварда Налбандяна.