Պուչդեմոնն Իսպանիայի Սահմանադրությանը հավատարմության երդում է տվել
Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնն Իսպանիայի Սահմանադրությանը և Տարածաշրջանային կանոնադրությանը հավատարմության երդում է տվել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 21-ին ինքնավարությունում կայացած ընտրությունների արդյունքներով պատգամավորական մանդատ ստանալու համար, հայտնել է EFE գործակալությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Գործակալության տեղեկությունով՝ Կատալոնիայի խորհրդարանի սահմանադիր նիստը, որը նախատեսված է հունվարի 17-ին, քաղաքական ուժերից ընտրված պատգամավորները պետք է, այլ բաների թվում, ներկայացնեին Կանոնադրությանը և Սահմանադրությանը հետևելու գրավոր խոստում: Պուչդեմոնը նշել է, որ հավատարմության երդում Է տվել «իրավաբանական պահանջների պատճառով»:
«Ես խոստանում եմ գործել Կատալոնիայի ժողովրդի կամքին լիակատար հավատարմությամբ», - հավաստիացրել է ինքնավարության նախկին ղեկավարը, որը փախել է Բելգիա:

Пучдемон присягнул на верность конституции Испании
Бывший глава Каталонии Карлес Пучдемон присягнул на верность конституции Испании и региональному уставу, чтобы получить депутатский мандат по итогам выборов в автономии 21 декабря прошлого года, сообщило во вторник агентство EFE, передает ТАСС.
По его информации, до учредительного заседания парламента Каталонии, намеченного на 17 января, избранные депутаты от политических сил должны были представить, среди прочего, письменное обещание соблюдать устав и конституцию. Пучдемон отметил, что присягнул на верность «из-за юридических требований». «Я обещаю действовать с полной верностью воле народа Каталонии», - заверил бежавший в Бельгию экс-глава автономии.