Եվրամիությունը կշարունակի ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների քաղաքականությունը. Տուսկ
Եվրամիությունը կշարունակի Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների քաղաքականությունն Ուկրաինայի հակամարտության շրջանակում,  հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Երեք ու կես տարի մենք ուկրաինացիներին ակտիվ օգնել ենք ռուսական ագրեսիայի դեմ հանդիման: Մենք կշարունակենք այդ քաղաքականությունը», - ասել է նա՝ Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի լիագումար նստաշրջանում:
Հեռարձակումն իրականացրել է ԵՄ-ի ինստիտուտների հեռուստատեսությունը: ԵՄ-ն 2014 թվականին Ռուսաստանի դեմ սահմանափակիչ տնտեսական միջոցներ է սահմանել Ուկրաինայի հակամարտության ֆոնին և ավելի ուշ ընդլայնել դրանք: ԵՄ-ի անդամ երկրների ղեկավարները 2015 թվականի մարտին դրանց գործողությունը կապակցել են համաձայնագրերի ամբողջական կատարման հետ: Դեկտեմբերին Եվրամիության խորհուրդը որոշում է ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցները մինչև 2018 թվականի հուլիսի 31-ը երկարացնելու մասին:

Евросоюз продолжит политику санкций против России, заявил Туск
Евросоюз продолжит политику санкций в отношении России на фоне конфликта на Украине, заявил во вторник председатель Европейского совета Дональд Туск,  передает РИА Новости.
«Три с половиной года мы активно помогали украинцам перед лицом российской агрессии. Мы продолжим этот курс», — сказал он, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге.
Трансляцию вело телевидение институтов ЕС. ЕС ввел экономические ограничительные меры против России летом 2014 года на фоне конфликта на Украине и позже расширил их. Лидеры стран-членов ЕС в марте 2015 года привязали их действие к полному выполнению минских соглашений. В декабре Совет Евросоюза принял решение о продлении экономических санкций в отношении России до 31 июля 2018 года.