Նախագիծ բերեք՝ մարդկանց վրա ժուչոկներ դնենք. Նաիրա Զոհրաբյան (Տեսանյութ)
Առաջին հայացքից պոզիտիվ և օրինաչափ թվացող նախաձեռնությունը մտահոգություններ է առաջացնում, «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Մենք բոլորս իրավունք ունենք մտավախություն ունենալու, որ այն ամենն, ինչ առաջարկվում է կառավարության կողմից, օգտագործվելու է ի չարս: Նույն բանն է, որ ասեք՝ նախագիծ բերեք՝ մարդկանց վրա ժուչոկներ դնենք, որովհետև մարդ կարող է ինչ-որ մի տեղ ինչ-որ հանցագործության ականատես կամ մասնակից լինել», - հայտարարեց Ն. Զոհրաբյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ տասնյակ տարիներ շարունակ մեր երկրում, քաղաքական նկատառումներց ելնելով, եղել են հաշվեհարդարներ, որոնք շարունակվում են, ուստի առաջարկվող նախագիծը լուրջ հետևանքներ կարող է ունենալ:
«Մենք ունենք վստահության լրջագույն ճգնաժամի խնդիր և իրավունք ունենք կասկածելու, որ ձեր ներկայացրած նախագծի ենթատեքստում այլ պահանջներ կան: Մենք հասկանում ենք՝ ինչ երկրում ենք ապրում և առաջին հայացքից անմեղ թվացող առաջարկը, հասկանում ենք, թե ինչ հետևանքեր կարող է ունենալ», - ասաց նա:
Առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է իրավունք վերապահել ոստիկանության ծառայողներին հանցագործությունները բացահայտելիս, հասարակական կարգի պահպանումը և ճանապարհային երթևեկության անվտանգություն ապահովելիս տեսաձայնագրող կամ լուսանկարահանող տեխնիկական միջոցներ օգտագործել:

Наира Зограбян: Представьте проект, установим жучки на всех
Кажущаяся на первый взгляд позитивной и закономерной инициатива вызывает серьезную обеспокоенность, заявила сегодня депутат фракции «Блок Царукян» Наира Зограбян в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений и дополнении в закон РА «О полиции» в парламенте.
«Мы все имеем полное право беспокоиться относительно того, что все предлагаемое правительством будет использовано во зло. Это то же самое, что сказать, представьте проект, установим жучки на всех, поскольку человек может стать где-то свидетелем или участником какого-то преступления», - заявила Наира Зограбян.
Депутат подчеркнула, что на протяжении десятилетий в стране, исходя из политических соображений, сводились счеты, и это все еще продолжается, посему предлагаемый проект может иметь серьезные последствия.
«У нас есть серьезнейший кризис отсутствия доверия и мы имеем право сомневаться в том, что в подтексте представленного вами проекта есть другие требования. Мы понимаем, в какой стране живем, и понимаем, к каким последствиям может привести кажущийся на первый взгляд невинным предложение», - заявила она.
Отметим, что согласно предлагаемым изменениям, предусматривается предоставить служащим полиции право в ходе раскрытия преступлений, обеспечения общественного порядка и безопасности дорожного движения использовать технические средства видеозаписи и фотосъемки.