Իշխանություններին այդպես էլ չհաջողվեց ապահովել 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված ցուցանիշները. «Ժողովուրդ»
18/01/2018 09:56
«2017թ. պետական բյուջեն թերակատարվել է. իշխանություններին այդպես էլ չհաջողվեց ապահովել նախատեսված ցուցանիշները: Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Ըստ ՊԵԿ-ի` 2017թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջե հավաքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են 1 տրիլիոն 156.4 հազար դրամ, ինչը 7.2 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Սակայն նախատեսված էր, որ 2017թ. բյուջեի հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը ճշգրտված պլանի համաձայն` պետք է կազմեին 1 տրիլիոն 200.7 մլրդ դրամ:
Համենայն դեպս, Կ. Կարապետյանի կառավարությունն իր պաշտոնավարման սկզբում էյֆորիայի մեջ էր, և 2016թ. դեկտեմբերին որոշել էր ճշգրտումներ մտցնել ու բարձրացնել նշաձողերը` այդպես հարկային եկամուտները 1 տրիլիոն 135 մլրդ դրամից դարձնելով 1 տրիլիոն 200.7 մլրդ: Ու, փաստորեն, նախորդ տարի կառավարությունը չկարողացավ ապահովել իր իսկ սահմանած ցուցանիշը», -հավելել է թերթը:

«Жоховурд»: Власти так и не смогли обеспечить предусмотренные показатели бюджета
Государственный бюджет за 2017 год недовыполнен: власти так и не смогли обеспечить предусмотренные показатели.
«Согласно Комитету государственных доходов Армении, собранные в государственный бюджет налоговые доходы и государственные пошлины в январе-декабре 2017 года составили 1 трлн. 156.4 тысяч драмов, что на 7.2% больше показателя прошлого года. Однако согласно скорректированному плану предусматривалось, что в 2017 году налоговые доходы и государственные пошлины должны составить 1 трлн. 200.7 млрд. драмов.
По крайней мере, в начале своей деятельности правительство Карена Карапетяна находилось в состоянии эйфории и решило в декабре внести корректировки и повысить планку: тем самым повысив налоговые доходы с 1 трлн. 135 млрд. до 1 трлн. 200.7 млрд. драмов. Фактически, в прошлом году правительству не удалось обеспечить установленный им же показатель», - отмечает издание.