Ուկրաինայի գերագույն Ռադան Դոնբասի վերաինտեգրացման մասին օրինագիծ է ընդունել
Ուկրաինայի գերագույն Ռադան ամբողջությամբ ընդունել է Դոնբասի վերաինտեգրացման մասին նախագահական օրինագիծը, որտեղ Ռուսաստանին անվանում  է «ագրեսոր», փոխանցում է РИА Новости-ն:
Այս որոշումը պաշտպանել է 280 խորհրդարանական,  այն դեպքում, երբ անհրաժեշտ էր առնվազն 226 ձայն: Փաստաթուղթը դեռ պետք է ստորագրի Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն: Այն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական մամուլում դրա հրապարակման հաջորդ օրվանից:
Օրենքի համաձայն՝ Դոնբասի՝ Կիևի վերահսկողության տակ չգտնվող տարածքները ճանաչվում են «բռնազավթված» տարածքներ: Օրինագծում Ռուսաստանը հիշատակվում է որպես «ագրեսոր-երկիր»:
Փաստաթղթում, առաջին ընթերցմամբ քննարկման արդյունքներով, հանվել է հակամարտության կարգավորման համար Մինսկի համաձայնությունների իրագործման գերակա նշանակության կետը: Դրա փոխարեն առաջարկվում է հենվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ Դոնբասին նվիրված բանաձևի վրա: Օրենքը նախագահին իրավունք է տալիս խաղաղ ժամանակ տարածաշրջանում զինված ուժեր օգտագործել երկրի ինքնիշխանության ապահովման միջոցներ իրագործելու համար: Դա թույլ կտա օրինականացնել արևելքում բանակի կիրառումն առանց պատերազմի հայտարարման:

Верховная рада приняла закон о реинтеграции Донбасса
Парламент Украины принял в целом президентский законопроект о реинтеграции Донбасса, в котором Россия названа «агрессором», сообщает РИА Новости.
Такое решение в четверг поддержали 280 парламентариев при необходимом минимуме в 226 голосов. Документ еще должен подписать президент Украины. Он вступит в силу со дня, следующего за днем его опубликования в официальной прессе. Согласно закону, неподконтрольные Киеву территории Донбасса признаются «оккупированными». Россия в законопроекте фигурирует как «страна-агрессор».
В документе, по итогам рассмотрения в первом чтении, исключен пункт о приоритетном значении реализации минских соглашений для урегулирования конфликта. Вместо этого предлагается опираться на резолюцию Совбеза ООН по Донбассу. Закон дает президенту право использовать вооруженные силы в регионе в мирное время для реализации мер по обеспечению суверенитета страны. Это позволит узаконить применение армии на востоке без объявления войны.