ԱՄՆ-ում հաջողությամբ փորձարկվել է Մարսում բնակվելու համար նախատեսված միջուկային ռեակտորը
Ամերիկյան Նևադա նահանգում հաջողությամբ փորձարկվել է Kilopower բարակ միջուկային ռեակտորը, որն ապագայում կարող է էներգիա մատակարարել Մարսի առաջին բնակավայրերին: Նախագծի մանրամասները NASA-ի ներկայացուցիչները հրապարակել են Լաս Վեգասում կայացած համաժողովում, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
«Kilopower-ի կոմպակտ չափերը և հզորությունը թույլ կտա միեւնույն ժամանակ մի քանի ստորաբաժանումներ տեղափոխել և ապահովել տասնյակ կիլովատ հզորությամբ էներգիա», - պարզաբանել է NASA տիեզերական տեխնոլոգիաների փոխտնօրեն Սթիվ Յուրչուկը:
Նախագծի հեղինակների խոսքով՝ ռեակտորը հիմնված է Սթիրլինգի շարժիչի վրա և ունի քիչ շարժվող մասեր։ Ռեակտորի ամենաակտիվ հատվածը ուրան-235-ով ունի թղթյա անձեռոցիկների գլանափաթեթի չափեր, նախատեսվում է, որ ռեակտորի լայնամասշտաբ փորձարկումը կսկսվի մարտի սկզբին։ Մի ռեակտորի հզորությունը կկազմի 1-10 կՎտ, Մարսի մակերեւույթին բնակվելու համար անհրաժեշտ կլինի 4-5 այդպիսի կայաններ։

В США успешно испытан ядерный реактор для жизни на Марсе
В США, в штате Невада успешно испытан миниатюрный ядерный реактор Kilopower, который в будущем может снабжать энергией первые поселения на Марсе. Детали проекта огласили представители NASA на конференции в Лас-Вегасе, сообщает Gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
«Компактные размеры Kilopower и мощность позволят нам доставить несколько блоков на одном корабле и обеспечить генерацию десятков киловатт мощности», — пояснил заместитель директора NASA по космических технологиям Стив Юрчук.
По словам автором проекта, реактор основан на принципе двигателя Стирлинга и имеет мало движущихся частей. Сама активная зона реактора с ураном-235 имеет размеры рулона бумажных полотенц, планируется, что полномасштабные испытания реактора начнутся в середине марта. Мощность одного реактора составляет 1-10 кВт, для полноценной работы обитаемой станции на поверхности Марса по оценкам необходимо запустить 4-5 таких установки.