Երբ մի քանի հարյուր հազար քաղաքացի լինի փողոցում, պարտավորվում եմ իշխանափոխություն անել. Նիկոլ Փաշինյան
19/01/2018 11:02
ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը երեկ գիշերը իր ֆեյսբուքյան էջում ուղիղ եթերով ժողովրդին հերթական անգամ տեղեկացրել է ը(նդդիմ թանկացումների այսօր կայանալիք երթի մասին։
Օգտատերերը Փաշինյանի ուղիղ հեռարձակման տակ իշխանափոխության մասին մի քանի ուշագրավ հարցեր են ուղղել պատգամավորին։ Մասնավրապես, օգտատերերից մեկը նկատել է, որ հիմա իշխանափոխության կարիք կա և պետք է հենց այդ պահանջով դուրս գալ փողոց և ոչ թե թանկացումների դեմ։ Օգտատիրոջ այդ դիտարկմանը Փաշինյանը պատասխանել է.
«Իսկ թանկացումները ու՞մ գործողության արդյունքն են։ Քանի՞ քաղաքացի է պատրաստ իշխանափոխության համար փողոց դուրս գալ։ Իսկ որ վաղը իշխանափոխություն հայտարարեմ ու չկարողանամ անել, չեք ասելու՞ Սերժի մարդն էր գոլորշի բաց թողեց։ Ձեզ թվում է իշխանափոխության համար հայտարարությու՞նն է պակասում։
Իմ քաղաքական գործունեության ընթացքում մի 20 անգամ հայտարարել եմ ու հանուն դրա գործել եմ։ Ու արդյունքում պարտավորվել եմ Ձեր առաջ. իշխանափոխություն չեմ հայտարարի, քանի վստահ չեմ, որ մեկ շաբաթում դա կանեմ։ Իշխանափոխության առաջին քայլը փողոցում կանգնած քաղաքացին է։ Դուք հիմա ուզում եք քաղաքացուն ետ պահել փողոց դուրս գալուց։ Ուզում եք ասել իշխանափոխությո՞ւն եք ուզում»։
Փաշինյանը նաև հիշեցրել է, որ ինքը երկու անգամ իշխանափոխության մասին է հայտարարել, սակայն հասարակությունը չի աջակցել իրեն.
«Ես գարնանը երկու անգամ իշխանափոխություն եմ հայտարարել, և առաջինում 122 հազար մարդ է մանդատ տվել, երկրորդում 70 հազար։ Մի անգամ էլ 2016-ի հուլիսին եմ իշխանափոխություն հայտարարել, բայց իշխանափոխության ամենաջերմեռանդ պաշտպանները դա համարեցին կրակի վրա ձեռքեր տաքացնել և հրաժարվեցին իշխանափոխությունից (թեկուզ ժամանակավորապես)։ Հիմա էլ ասում եմ․ երբ մի քանի հարյուր հազար քաղաքացի լինի փողոցում, պարտավորվում եմ իշխանափոխություն անել»։

Никол Пашинян: Обязуюсь совершить смену власти, когда на улицы выйдут несколько сот тысяч граждан
Руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян вчера вечером в прямом эфире на Facebook в очередной раз проинформировал граждан о запланированном сегодня шествии против подорожаний.
Пользователи после прямого эфира Пашиняна задали депутату несколько примечательных вопросов о смене власти. В частности, один из пользователей отметил, что сейчас есть необходимость в смене власти и на улицу нужно выходить именно по этой причине, а не против подорожаний. Никол Пашинян ответил на замечание пользователя:
«А результатом чьей деятельности стал рост цен? Сколько граждан готовы выйти на улицу для смены власти? А если я завтра скажу, что намерен совершить смену власти и не смогу сделать этого, вы не заявите, что это – человек Сержа, просто пустил пар. Вам кажется, что для смены власти не хватает заявления об этом?
В течение моей политической деятельности я раз 20 делал заявления и действовал. И в результате я обязался перед вами, что не буду объявлять о смене власти, пока не уверен в том, что сделаю это за неделю. Первым шагом к смене власти является стоящий на улице гражданин. Вы сейчас хотите удержать граждан от выхода на улицу? Хотите сказать, что желаете смены власти?»
Никол Пашинян также напомнил, что он два раза объявлял о необходимости смены власти, но общество не поддержало его:
«Я весной два раза объявлял о необходимости смены власти, в первый раз мне дали мандат 122 тысячи человек, во второй раз – 70 тысяч. А еще раз объявлял смену власти в июле 2016 года, однако самые ярые защитники смены власти посчитали, что я решил «нагреть руки» и отказались от смены власти (хотя и временно). Я и сейчас заявляю: обязуюсь совершить смену власти, когда на улицы выйдут несколько сот тысяч граждан».