Եթե «Ելք»-ն ուզում է Հանրապետականի հետ համագործակցել, ապա մեր դռները բաց են. Վահրամ Բաղդասարյան
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը փաստարկված չի համարում «Ելք»-ի այն տեսակետը, որ ՀՀԿ առաջադրած նախագահի թեկնածուին իրենք դեմ կքվեարկեն՝ ելնելով այն հանգամանքից, որ նա Հանրապետականի թեկնածուն է։
«Հետաքրքիր է, եթե Արմեն Սարգսյանը չլիներ Հանրապետականի թեկնածուն, ապա «Ելք»-ն ի՞նչ դիրքորոշում կունենար», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, որ «Ելք»-ին հնարավորություն չի տրվում իրենց թեկնածուին առաջադրել՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ դա Հանրապետականի մեղքը չէ։
«Մենք չպետք է այդ հնարավորությունը տայինք։ Ընդդիմադիր մեր քաղաքական ուժերի ձայները բավարարում են, որ կարողանան մեկ քառորդ ստորագրությունով իրենց թեկնածուին ներկայացնեն։ Խնդիրն իրենց մեջ պետք փնտրել ու իրենց բանակցությունների արդյունքում պիտի կարողանային թեկնածու առաջադրել», - նշեց նա։
Դիտարկմանը, թե արդյոք ՀՀԿ-ն չի կարող բանավեճեր սահմանելու համար տրամադրել «Ելք»-ին պակասող ձայներն ու հնարավորություն տալ այլ թեկնածու առաջադրել, Բաղդասարյանը նշեց.
«Շատ հետաքրքիր առաջարկություն է։ «Ելք»-ը մե՞ր ստեղծած ընդդիմություն է: Եթե մեր ստեղծած ընդդիմությունն է, մենք կօգնենք իրենց, բայց «Ելք»-ը ժողովրդի ընտրյալն է և այդ կերպարը պիտի պահեն, համագործակցեն ընդդիմության հետ։ Եթե իրենք ուզում են մեզ հետ համագործակցել, ապա մեր դռները բաց են, ոչ միայն նախագահի թեկնածուի հարցում, այլ ցանկացած հարցերով մենք կարող ենք իրենց հետ համագործակցել»։
Խոսելով մամուլում Արմեն Սարգսյանի անվան շուրջ շրջանառվող տեղեկությունների և այն մտավախությունների մասին, թե Ա.Սարգսյանը մի օր կարող է թողնել ու հեռանալ Բրիտանիա, Բաղդասարյանը նշեց՝
«Բազմիցս տրվել են մեկնաբանություններ՝ ինչ պատճառով է վարչապետի պաշտոնից հեռացել։ Նա ունեցել է լուրջ առողջական խնդիրներ։ Բնական է, որ մամուլը պետք է մտածի նոր նախագահի թեկնածուի շուրջ խոցելի տեղերի մասին, բայց իզուր է չարչարանքը, չկա որևէ մարդ, որը լինի իդելական ու խորհուրդ կտամ ավելի շատ դրական կողմերի մասին խոսել»։

Если фракция «Елк» хочет сотрудничать с РПА, то мы готовы – Ваграм Багдасарян
Руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян не считает аргументированной позицию фракции «Елк» голосовать против выдвинутого РПА кандидата в президенты только потому, что он предложен Республиканской партией.
«Интересно, если бы Армен Саркисян не был бы кандидатом РПА, какую позицию имела бы фракция «Елк»?» - заявил сегодня на брифинге Ваграм Багдасарян.
Касаясь того, что фракции «Елк» не дают возможность выдвинуть своего кандидата, Ваграм Багдасарян заявил, что в этом нет вины Республиканской партии.
«Эту возможность должны давать не мы. У оппозиционных сил хватает голосов, чтобы собрать одну четверть и представить своего кандидата. Проблему нужно искать в них, они должны были суметь выдвинуть своего кандидата в результате переговоров», - отметил он.
На замечание может ли РПА предоставить фракции «Елк» недостающие голоса для формирования дискуссии и дать возможность выдвинуть альтернативного кандидата, Багдасарян заявил:
«Очень интересное предложение. Разве «Елк» – созданная нами оппозиция? Если созданная нами оппозиция, то мы поможем им. Блок
«Елк» избран народом, и они должны сохранить этот образ, сотрудничать с оппозицией.  Если они хотят сотрудничать с нами, и не только в вопросе кандидата в президенты, но и по любому другому вопросу, – то  мы можем сотрудничать с ними».
Касаясь муссируемых вокруг имени Армена Саркисяна сведений и обеспокоенности в связи с тем, что Армен Саркисян может решить однажды оставить все и уехать в Великобританию, Ваграм Багдасарян отметил:
«Неоднократно предоставлялись разъяснения о том, по какой причине премьер-министр покинул пост. У него были серьезные проблемы со здоровьем. Естественно, что СМИ должны думать об уязвимых местах кандидата в президенты. Нет такого человека, который был бы идеальным. Советую говорить больше о положительных сторонах».