Դանիայի ԱԳՆ ղեկավարը հրաժարվել է մեկնաբանել Պուչդեմոնի այցը Կոպենհագեն
Դանիայի ԱԳՆ ղեկավար Անդերս Սամուելսենը հրաժարվել է մեկնաբանել Կատալոնիայի նախկին առաջնորդ Կառլես Պուչդեմոնի այցը Կոպենհագեն՝ նշելով, որ հենց նոր է իմացել այդ իրադարձության մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Դա իմ իրավասության ներքո չէ, այս հարցը արդարադատության նախարարության իրավազորության ներքո է: Ես այդ կապակցությամբ մեկնաբանություններ չունեմ», - ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների նիստից առաջ ասել է նա լրագրողներին:
Նշենք, որ Բրյուսելում փաստաբանական կորպուսում աղբյուրը հայտնել է, որ Պուչդեմոնը, հնարավոր է, Բելգիայում բնակության հայտ ներկայացնի:
Պուչդեմոնը և Կատալոնիայի կառավարության ևս 4 նախկին խորհրդականներ, որոնց դեմ Իսպանիայում մեղադրանքներ են առաջադրված, 2 ամիս առաջ Բելգիա են մեկնել: Այդ ժամանակից ի վեր Պուչդեմոնը Բելգիայի տարածքը չէր լքել:

Глава МИД Дании отказался комментировать приезд Пучдемона в Копенгаген
Глава МИД Дании Андерс Самуэльсен отказался комментировать приезд бывшего председательства правительства Каталонии Карлеса Пучдемона в Копенгаген, отметив, что только что узнал об этом событии, сообщает РИА Новости.
«Я, только приехав сюда, услышал, что он прибыл в Копенгаген. Это не в моей компетенции, этот вопрос в ведении министерства юстиции. У меня нет комментариев по этому поводу», — сказал Самуэльсен журналистам перед заседанием глав МИД стран-членов ЕС.
Отметим, что источник в адвокатском корпусе Брюсселе сообщил, что Пучдемон может запросить вид на жительство в Бельгии.
Пучдемон и еще четыре бывших советника правительства Каталонии, в отношении которых в Испании выдвинуты обвинения в организации мятежа и подготовке восстания, уехали в Бельгию два месяца назад. С того времени Пучдемон не покидал бельгийскую территорию.