Ֆրանսիան հրաժարվել է ընդունել Expo-2025 համաշխարհային ցուցահանդեսը
Ֆրանսիան հրաժարվել է Expo-2025 համաշխարհային ցուցահանդեսն ընդունելու մտադրությունից: Այդ մասին, գրել Է Journal du Dimanche-ը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Երկրի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը ցուցահանդեսի կազմկոմիտեին հղած նամակում նշել է, որ այդ որոշումը հիմնավորվել է նախևառաջ ֆինանսական պատճառներով: Մասնավորապես, նա մատնանշել է «կառուցվածքային դեֆիցիտը», նաև բիզնես-գործընկերների անբավարարությունը, որոնք անհրաժեշտ են միջոցառման կազմակերպման համար:
Ֆրանսիան Expo-2025-ի անցկացման հայտ էր ներկայացրել 2017 թվականի սեպտեմբերի վերջին: Դրանում նշվում էր, որ ցուցահանդես կարող է այցելել 35 միլիոնից մինչև 65 մլն մարդ:
Միլանում անցկացված Expo-2015 է այցելել 20 մլն մարդ:
Ֆրանսիայի հրաժարումից հետո Expo-2025-ի անցկացման իրավունքին հավակնում է երեք երկիր՝ Ռուսաստանը, Ճապոնիան և Ադրբեջանը, նշում է Deutsche Welle-ն: Հաղթողը կհայտարարվի 2018 թվականի նոյեմբերին:

Франция отказалась от Expo-2025 по финансовым причинам
Франция отказалась от намерения принять у себя всемирную выставку Expo-2025, пишет Journal du Dimanche, передает «Интерфакс».
Такое решение было обосновано прежде всего финансовыми причинами, отмечается в письме премьер-министра страны Эдуара Филиппа организационному комитету выставки, которое имеется в распоряжении издания. В частности, он указывает на «структурный дефицит», а также недостаток бизнес-партнеров, необходимых для организации мероприятия.
Франция подала заявку на проведение Expo-2025 в конце сентября 2017 года. В ней указывалось, что выставку могут посетить от 35 млн до 65 млн человек.
На проходившем в Милане Expo-2015 побывали 20 млн посетителей.
После отказа Франции на право проведения Expo-2025 претендуют три страны - Россия, Япония и Азербайджан, отмечает Deutsche Welle. Победитель будет объявлен в ноябре 2018 года.