Թաիլանդում կսահմանափակվի զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակը էկզոտիկ կղզիներ
Թաիլանդի ազգային պարկերի և վայրի բնության պահպանության վարչությունը մտադիր է սահմանափակել զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակը բնական պարկեր, որոնց թվում են զբոսաշրջիկների շրջանում հայտնի գրեթե բոլոր կղզիները, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով The Nation-ին:
«Ազգային պարկերն այժմ լի են այցելուներով: Արդյունքում ամբողջ ջուրը մոտորանավակներից և նավերից մնացող յուղի հետքերի մեջ է, ծովում եւ ափին աղբի կույտեր են», - հայտարարել է վարչության պետ Սոնգտխամ Սուկսավանգը:
Նրա խոսքով՝ գերատեսչությունը յուրաքանչյուր ծովային պարկի համար սահմանափակումների առանձին պլան է նախատեսում՝ հաշվի առնելով տեղանքի առանձնահատկությունները:

В Таиланде ограничат посещение экзотических островов туристами
Департамент национальных парков и сохранения дикой природы Таиланда планирует ввести ограничения на посещение туристами природных парков, в состав которых входят почти все популярные у путешественников острова, сообщает ТАСС  со ссылкой на издание The Nation.
«Национальные парки сейчас переполнены посетителями. В результате, вся вода в масляных пятнах от лодок и катеров, в море и на берегу горы мусора», - заявил глава департамента Сонгтхам Суксаванг.
По его словам, ведомство готовит план ограничений отдельно для каждого из морских парков с учетом местной специфики.