«Ելք» խմբակցությունը մարտիմեկյան իրադարձությունների թեմայով խորհրդարանական լսումներ է կազմակերպում
ՀՀ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության որոշմամբ՝ փետրվարի 23-ին ԱԺ-ում տեղի կունենան խորհրդարանական լսումներ՝ 2008 թվականի Մարտի 1, 2-ի իրադարձությունների վերաբերյալ, իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացնում է ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ելք» խմբակցության ներկայացուցչից բացի, զեկույցով հանդես կգան նաև Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների ներկայացուցիչը, Մարտի 1-ի դեպքերն ուսունասիրող Փաստահավաք խմբի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Փաշինյանը տեղեկացնում է, որ լսումներին հրավիրվել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը։ «Պաշտոնապես կհրավիրենք նաև քաղաքական ուժերի, իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին», - տեղեկացնում է Փաշինյանը։
Տեղեկացնենք, որ 2008-ի մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ զոհվել էր 10 մարդ։ Դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործը դեռ դոփում է տեղում։ Օրերս ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հայտարարել էր, որ այդ քրեական գործը կասեցված չէ և չի էլ կարճվի։
«Այս քրեական գործի արդյունքների հրապարակայնության ապահովման համար, երբ հանրությանը զեկուցելու առիթ ունենամ, այսինքն՝ մենք ունենանք այնպիսի իրավիճակ, երբ որևէ անձի դատի տալու խնդիր լիներ, երբ որևէ նոր անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացրած լինեինք, բնականաբար դրանք կիրացվեին։ Այս պահի դրությամբ գաղտնիության ռեժիմով իրականացվում են բազմածավալ քնչական գործողություններ։ Որոշակի արդյունքների ձեռքբերումների մասին անպայման կապահովվի համապատասխան հրապարակայնություն», - ասել էր Գլխավոր դատախազը։

Фракция «Елк» организует парламентские слушания по событиям 1 и 2 марта 2008 года
Решением фракции «Елк» 23 февраля в Национальном Собрании Армении состоятся парламентские слушания вокруг событий 1 и 2 марта 2008 года, сообщил на своей странице в Facebook руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян.
Кроме представителей фракции «Елк» с докладами выступят также представитель родственников жертв «1 Марта», член Группы по сбору фактов событий 1 марта в Ереване Андраник Кочарян.
Никол Пашинян сообщает, что на слушания приглашен также представитель Генпрокуратуры Армении. «Будут официально приглашены также представители политических сил, правозащитных организаций», - отмечает Никол Пашинян.
Напомним, во время трагических событий 1 марта 2008 года погибли 10 человек. Возбужденное по факту произошедшего уголовное дело не продвигается. На днях генеральный прокурор Армении Артур Давтян, коснувшись расследования трагических событий 1 марта 2008 года, заявил, что производство по данному уголовному делу не прекращено.
По словам генпрокурора, на данный момент в характерном для предварительного следствия тайном режиме проводятся комплексные следственные действия, при наличии определенных результатов непременно будет обеспечена соответствующая публичность.
«Более 1000 подлежащих допросу лиц, есть проблема дачи правовой оценки, проведения многочисленных экспертиз», - сказал Артур Давтян.