Բոլիվիայում կառնավալի չորս օրվա ընթացքում 40 մարդ է մահացել, 120-ը՝ տուժել
Բոլիվիայում 40 մարդ է մահացել, ևս 124-ը՝ վնասվածքներ ստացել փետրվարի 10-ին խոշորագույն ազգային կառնավալի սկսվելուց ի վեր: Այս տվյալները ներկայացրել է երկրի ներքին գործերի նախարար Կառլոս Ռոմերոն, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Ունենք 40 զոհ: Ցավոք, չնայած հսկողությանը, կառնավալի ընթացքում մահվան դեպքերի ու վնասվածքների թիվը մեծ է», - նախարարի խոսքը մեջբերել է Andina պերուական գործակալությունը:
Նախարարի խոսքով՝ 40 մահացածներից 16-ը ճանապարհատրանսպորտային պատահարների զոհ են դարձել, ևս ութը մահացել է Օրուրո քաղաքում գազի բալոնի պայթելու հետևանքով:
Օրուրոյի կառնավալը, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն 2001 թվականին ներառել է Ոչ նյութական ժառանգության ցուցակում, ամենահայտնին ու ամենաշքեղն է համարվում Բոլիվիայում: 2017 թվականին, հանրապետության մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության տվյալով, տոնական միջոցառումներին այցելել Է 412 հազար մարդ:

Сорок  человек погибли, более 120 пострадали за четыре дня карнавала в Боливии
Сорок человек погибли, еще 124 получили травмы с начала крупнейшего национального карнавала в Боливии в субботу. Такие данные привел во вторник министр внутренних дел страны Карлос Ромеро, ТАСС.
«У нас 40 погибших. К сожалению, несмотря на контроль, число смертей и травм во время карнавала большое», - приводит его слова перуанское агентство Andina.
По словам министра, из 40 погибших 16 стали жертвами ДТП, еще восемь скончались в результате взрыва газового баллона в городе Оруро в субботу. Карнавал в Оруро, который включен ЮНЕСКО в Список нематериального наследия в 2001 году, считается самым известным и красочным в Боливии. В 2017 году, по данным министерства культуры и туризма республики, празднования посетили 412 тыс. человек.