Հայաստանում մենաշնորհ գոյություն չունի, ինչպես սեքս գոյություն չունի. Փաշինյան
Հայաստանում մենաշնորհ գոյություն չունի, ինչպես սեքս գոյություն չունի, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտարարեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։
Ներկայացնելով խմբակցության մշակած Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունների նախագիծը՝ Փաշինյանն ընդգծեց, որ իրենց նպատակն է կանխել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների թանկացման հեևանքով քաղաքացիների գրպանից դուրս եկող գումարները՝ նշելով, որ իրենք պահանջում են որոշ ապրանքների հարկերը թողնել նույնն, ինչ մինչև 2018-ի հունվարի 1-ը Հարկային օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելու ժամանակ էր։
«Իրականությունից ելնելով՝ մենք խնդիր չենք դնում քաղաքացիների եկամուտներն ավելացնել, այլ խնդիր ենք դնում, որ դրանք չպակասեն։ Ակցիզային հարկի և ԱԱՀ-ի մասով մենք ոչ թե դրամատիկ փոփոխություն ենք առաջարկում, այլ մեծ հաշվով առաջարկում ենք 2018-ի հունվարի 1-ի ստատուս քվոյին գալ։ Դրա փորձագատական արժեքը մոտ 35-45 մլրդ դրամի չափի է։ 35-45 մլրդ դրամ, որը ՀՀ քաղաքացիների գրպանից պետք է դուրս գա, այս փաթեթով առաջարկում ենք թողնել նրանց գրպանում», - նշեց Փաշինյանը։
Հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանն ընդգծեց, որ ապրանքներ գների բարձրացումը այդ թվում և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներինը ոչ ոք չի վիճարկում, մինչդեռ 2,5 տոկոս միջին գնաճը չի վերաբերում առաջին ահրաժեշտության ապրանքներին։
«Ձեր առաջարկությունը ո՞րն է՝ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնաճը մեղմե՞լը», - հարցրեց Հարությունյանը։
Փաշինյանն էլ արձագանքեց, որ իրենց նպատակը ոչ միայն սոցիալական բեռի թեթևացումն է, այլ՝ դրա հետևանքով առաջացած քաղաքական խնդիրների լուծումը։
«Այստեղ առնչություն ունենք ոչ միայն սոցիալական, այլև քաղաքական խնդրի հետ, որովհետև սոցիալական բեռի ավելացումը արտագաղթի տեմպի ու գործարար միջավայրի խնդրիների ավելացում է նշանակում։ Ամեն անգամ ակցիզային հարկը ավելացնում ենք ինչ-ինչ նպատակով, բայց հաշվի չենք առնում, որ հենց շուկան գնաճի ազդակ է ստանում 6 անգամ գինը բարձրացնում է ու երբ 10 անգամ գնանկման ազդակ է ստանում, չի իջեցնում այն։ Սա արդեն քաղաքական պրոբլեմ է, որն, իմ խորին համոզմաբ, ՀՀ-ում մենաշնորհներ չգոյության հետ է պայմանավորված։ Ինչու եմ ասում չգոյության, որովհետև գիտեք՝ ՀՀ-ում սեքս չկա», - ընդգծեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: В Армении нет монополий точно так же, как нет секса
В Армении нет монополий точно так же, как нет секса, заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян.
Представляя разработанный фракцией проект внесения изменений в Налоговый кодекс Армении, Пашинян подчеркнул, что их цель – в предотвращении отъема денег из карманов граждан Армении из-за роста цен на товары первой необходимости. Он отметил, что фракция требует оставить налоги на некоторые виды товаров на том же уровне как до вступления в силу нового Налогового кодекса.
«Исходя из реальности, мы не ставим задачу увеличить доходы граждан, а ставим задачу не уменьшать их. Мы предлагаем по части акцизного налога и НДС недраматические изменения, а предлагаем вернуться к статус-кво по состоянию на 1 января 2018 года.
Экспертная стоимость этого примерно в размере 35-45 млрд. драмов. Это 35-45 млрд. драмов, которые изымаются из карманов граждан Армении, этим пакетом мы предлагаем оставить эти деньги в карманах граждан Армении», - сказал Пашинян.
Председатель комиссии Хосров Арутюнян подчеркнул, что никто не оспаривает, что отмечается рост цен, в том числе и на товары первой необходимости, однако при этом средний 2,5% рост не касается товаров первой необходимости.
«Что Вы предлагаете, смягчить рост цен на товары первой необходимости?» - спросил он.
Никол Пашинян ответил, что их цель не только в облегчении социальной нагрузки, но и в решении возникающих в результате этого политических проблем.
«Здесь мы сталкиваемся не только с социальной, но и политической проблемой, поскольку увеличение социальной нагрузки означает рост темпа миграции и увеличение проблем в бизнес-среде. Каждый раз увеличиваете по каким-то причинам акцизный налог, но не учитываете, что как только рынок получает сигнал о росте, в 6 раз повышает цены, а когда получает сигнал о снижении в 10 раз, то не снижает. Это уже политическая проблема, которая, по моему глубокому убеждению, обусловлена несуществованием монополий в Армении. Почему я говорю несуществование, потому что мы знаем, что в Армении секса нет», - подчеркнул Никол Пашинян.