ԼՂՀ-ի շուրջ լարվածությունը պայթյունավտանգ է. հայկական կողմը միշտ պատրաստ է ցանկացած զարգացումների. Շավարշ Քոչարյան
15/02/2018 13:03
ԼՂ հակամարտության գոտում պայթյունավտանգ իրավիճակը բոլորի համար ակնհայտ է, դրա վկայությունը 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերն են, կառավարության նիստից հետո ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ հետախուզական ծառայության հրապարակած զեկույցին, ըստ որի՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածությունը կարող է վերածվել ռազմական լայնածավալ գրծողությունների:
«Այդ տեսակետից, հայկական կողմը միշտ պատրաստ է ցանկացած զարգացումների», - ասաց նա:
Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ բավական է հիշատակել Ադրբեջանի նախագահի վերջին ելույթը, որը, միանշանակ, ցույց է տալիս, թե ով ինչի է պատրաստ և ով պատրաստ չէ բանակցային գործընթացում առաջ գնալուն:
«Համենայնդեպս, մի բան կարող եմ ասել, որ իր այդպիսի ելույթով Ադրբեջանի նախագահը, նրանց համար, ովքեր դա չեն նկատել, փայլուն ձևով անհերքելի ապացուցեց, որ երբևիցե չի կարող Ղարաբաղը լինել Ադրբեջանի կազմում և որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը անխուսափելի է», - ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է կարծիքներին, որ Հայաստանում խորհրդարանական համակարգն է նպաստելու, որ Ադրբեջանը գնա կոշտ միջոցների, փոխարտգործնախարարը կոչ արեց համակարգի հետ չկապել:
«Պատմական փորձը ցույց է տվել, որ, համենայնդեպս, այն երկրների համար, որոնք չունեն ժողովրդավարական ավանդույթներ, կայացած հասարակարարգեր, քաղաքացիական հասարակություն, պառլամենտական համակարգերը ավելի արդյունավետ են կայացման տեսակետից, ինչպես նաև անվտանգություն ապահովելու տեսակետից», - ասաց Շ. Քոչարյանը` օրինակ բերելով Իսրայելին, որը շրջապատված է իր համար թշնամական միջավայրում, բայց խորհրդարանական երկիր է, իսկ հարևան երկրները նախագահական են:

Шаварш Кочарян: Напряженность вокруг Нагорного Карабаха взрывоопасна, но армянская сторона готова к любым развитиям
15/02/2018 13:51
Взрывоопасная ситуация в зоне карабахского конфликта очевидна всем, свидетельством этого являются апрельские события, заявил сегодня журналистам после заседания правительства заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, касаясь опубликованного Национальной разведкой США доклада, согласно которому напряженность вокруг Нагорного Карабаха может перейти в широкомасштабные военные действия.
«С этой точки зрения армянская сторона всегда готова к любым развитиям», - сказал Ш.Кочарян.
Шаварш Кочарян отметил, что достаточно вспомнить последнее выступление президента Азербайджана, которое, однозначно показывает, кто к чему готов, и кто не готов к переговорам.
«Во всяком случае, могу сказать одно, президент Азербайджана своим выступлением вновь блестяще доказал тем, кто этого не видит, что Нагорный Карабах никогда не может быть в составе Азербайджана, а международное признание Карабаха неизбежно», - сказал Шаварш Кочарян.
Что касается мнений о том, что парламентская система правления в Армении поспособствует тому, чтобы Азербайджан пошел на жесткие меры, замминистра призвал не связывать это с системой.
«Исторический опыт показывает, что во всех случаях для тех стран, которые не имеют демократических традиций, состоявшихся общественных систем, гражданского общества, парламентская модель более эффективна с точки зрения становления, а также обеспечения безопасности», - сказал Шаварш Кочарян. Он привел в пример, Израиль, который находясь в окружении враждебно относящихся к нему арабских стран, является парламентской страной, хотя и соседние страны – президентские.