Բա կարելի՞ ա ժողովրդին սպանելով բերել բյուջե լցնել. Վարդան Բոստանջյան (Տեսանյութ)
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանն իրեն համարում է «զուսպ և չափագրված սպառող» և պնդում է` Հայաստանում գնաճը ոչ թե 21.9 տոկոս է ինչպես Փաշինյանն ասաց, այլ 40 և ավելի տոկոս։
«Հիմա վիճակը վատ է երկրում, ի՞նչ եք առաջարկում։ Դուք ասում եք՝ եկեք դիմագրավենք, ով որ մեքենա ունի 1000 դոլարով մի կերպ առել է, թող գնա ակցիզային հարկով բարձր գներով աշխատի, ասում եք՝ սոցիալապես խոցելի խմբին աջակցենք, ինչո՞վ 1000 դրամ տա՞նք իրանց։ Դա աշխարհի ամենաողորմելի ինստիտուտն ա՝ մարդուն ստրուկ դարձնելու համար: Մարդու համար աշխատատեղ ստեղծելու փոխարեն, մենք ասում ենք՝ արեք աջակցենք, իսկ աջակցությունն էլ վերջանում ա 1000 դրամ օգնություն տալով», - այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Վարդան Բոստանջյանը։
Նա ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանից հարցրեց՝ ի՞նչ անել այս վիճակից դուրս գալու համար։
«Բյուջեում փող չկա, ուրեմն լավ չեք աշխատում։ Բա կարելի՞ ա ժողովրդին սպանելով բերել բյուջե լցնել ու էլի նորից ռացիոնալ չօգտագործել», - նկատեց Վ. Բոստանջյանը։
Խոսրով Հարությունյանն ի պատասխան նախ անդրադարձավ Վարդան Բոստանջյանի մատնանշած գնաճի թվին՝ 40 տոկոսին, ասելով` «դուք ավելի եք վատթարացնում վիճակը»։
Ինչ վերաբերում է Բոստանջյանի հարցին՝ «ի՞նչ անել այս վիճակից դուրս գալու համար», Խոսրով Հարությունյանը պատասխանեց, որ միակ լուծումը տնտեսական աճն է և 2018 թվականի բյուջեն նախանշված է հենց այդ սկզբունքից ելնելով։

Разве можно убивая народ пополнять бюджет – Вардан Бостанджян (Видео)
Депутат фракции «Блок Царукян» Вардан Бостанджян считает себя «сдержанным и умеренным потребителем» и утверждает, что в Армении рост цен составляет не 21.9 процентов как сказал Никол Пашинян, а 40 процентов и более.
«Сейчас ситуация в стране плохая, что вы предлагаете? Вы говорите, давайте противостоять, те, у кого есть машина, кое-как купил за 1000 долларов, пусть идет и работает по высокому акцизному налогу. Говорите, окажем содействие социально уязвимым группа, каким образом? Раздадите им по 1000 драмов? В мире это самый ничтожный инструмент, чтобы превратить человека в раба. Вместо того чтобы создавать для людей рабочие места, вы говорите, давайте поможем, а помощь заканчивается раздачей 1000 драмов», - заявил сегодня Вардан Бостанджян в ходе обсуждения проекта о внесении изменений в Налоговый кодекс РА на внеочередном заседании парламента.
Он спросил председателя постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Хосрова Арутюняна, что делать для выхода из этой ситуации.
«Если в бюджете нет денег, значит, плохо работаете. Разве можно убивая народ пополнять бюджет и опять не использовать эти средства рационально», - отметил Бостанджян.
В ответ Хосров Арутюнян обратился к озвученной Варданом Бостанджяном цифре 40% роста цен, заявив: «Вы ухудшаете ситуацию еще больше».
Что касается вопроса Бостанджяна: «Что делать для выхода из этой ситуации», то Хосров Арутюнян ответил, что единственное решение – обеспечить экономический рост, и госбюджет на 2018 год сформирован именно с учетом этого.