Մոգերինին հայտնել է Սիրիայի հումանիտար օգնությանը նվիրված խորհրդաժողովի անցկացման ամսաթիվը
Սիրիայում քաղաքական ճգնաժամի կարգավորմանն աջակցելուն և նրա ժողովրդին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելուն նվիրված խորհրդաժողովը ապրիլի 24-25-ին կանցկացվի Բրյուսելում ԵՄ-ի և ՄԱԿ-ի համանախագահությամբ, հայտարարել է ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Խորհրդաժողովը, որը մենք ապրիլի 24-25-ին Բրյուսելում կանցկացնենք ԵՄ-ի և ՄԱԿ-ի համանախագահությամբ, մեզ հնարավորություն կտա քաղաքական աջակցություն մոբիլիզացնել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո տեղի ունեցող գործընթացին և հումանիտար օգնություն սիրիացիներին երկրի ներսում ու տարածաշրջանում»,-լրագրողներին ասել Է Մոգերինին՝ Սոֆիայում ամփոփելով ԵՄ-ի անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական նիստի արդյունքները:
ԵՄ-ն նախագահող Բուլղարիայի ԱԳ նախարար Եկատերինա Զախարիևայի խոսքով՝ «խորհրդաժողովը տարածաշրջանային բոլոր ուժերին, ԵՄ-ին և ՄԱԿ-ին հնարավորություն կտա նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ և քննարկել Սիրիայի ապագան»:

Могерини назвала дату конференции по гумпомощи и урегулированию в Сирии
Конференция по поддержке политического урегулирования кризиса в Сирии и по оказанию гуманитарной помощи ее народу пройдет в Брюсселе 24 – 25 апреля при сопредседательстве ЕС и ООН, заявила глава дипломатии ЕС Федерика Могерини, передает РИА Новости.
«Конференция, которую мы проведем 24 – 25 апреля в Брюсселе при совместном председательстве ЕС и ООН, даст нам возможность мобилизовать политическую поддержку процессу под эгидой ООН и гуманитарную помощь сирийцам внутри страны и в регионе», — сказала Могерини журналистам, выступая в Софии по итогам неформального заседания глав МИД стран-членов ЕС.
По словам главы МИД председательствующей в ЕС Болгарии Екатерины Захариевой, «конференция даст возможность всем региональным силам, ЕС и ООН сесть за стол переговоров и обсудить будущее Сирии».