Թանկացումները կապված են ընտրակաշառքների հետհավաքման գործընթացի հետ և, հնարավոր է, պարոն Ալեքսանյանը փարատի մեր կասկածները. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
16/02/2018 11:55
Խորհրդարանում մեկնարկել է Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին «Ելք» խմբակցության նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստը։
Առաջարկվող օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացնելիս ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2016 թվականին ընդունված Հարկային օրենսգիրքն ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի հունվարի 1-ին, ինչի հետևանքով 200 տոկոսով բարձրացավ ակցիզային հարկը լիցքավորման գազի համար՝ 8300 դրամից դարձնելով 25 հազար դրամ, 60 տոկոսով բարձրացավ բենզինի ակցիզային հարկը՝ 250 հազար դրամից հասցնելով 40 հազար դրամ։
«Ամբողջ խնդիրն այն է, որ չնայած խորհրդարանական լսումներ են տեղի ունեցել, բազմաթիվ քննարկումներ են տեղի ունեցել, բայց մինչև հիմա էդպես էլ չկա շատ հստակ, կոնկրետ հասկանալի բացատրություն, թե ինչն է, ի վերջո, այս գների բարձրացման պատճառը», -հայտարարեց Ն. Փաշինյանը։
Նա անընդունելի համարեց Հայաստանում գների բարձրացման վրա միջազգային գների ազդեցության պատճառաբանությունը, քանի որ եթե միջազգային գների ազդեցությամբ Մոսկվայում դիզվառելիքը թանկացել է 7.7 տոկոսով, ապա Երևանում՝ 32.3 տոկոսով։
Պատգամավորի խոսքով, Հայաստանում գնաճային սպասումները սկսվեցին դեռ նախորդ տարվա նոյեմբերից, թեպետ սպասվում էր, որ թանկացումներ պետք է լինեին 2018-ի հունվարի 1-ից։
«Բոլորը իմացել էին, որ հունվարի 1-ից այդ ակցիզային հարկը բարձրանալու է, ասել են՝ ի՞նչ տարբերություն նոյեմբերից սկսենք էդ գործը իրականացնել։ Սա իմ համոզմամբ, կապված է քաղաքական որոշակի գործառույթների հետ և ինչպես ժողովրդական լեզվով ընդունված է ասել, սա կապված է նաև ընտրակաշառքների հետհավաքման գործընթացի հետ։ Ընդհանրապես ամեն տարի ընտրություններից հետո մենք ունենում ենք լայն սպառման ապրանքների գների որոշակի թանկացում և այս տարի հետընտրական ժամանակաշրջանը բացառություն չէր։ Երկու ընտրություն ենք ունեցել իրար վրա, որոնք շատ ակտիվ ընտրակաշառքային ներգործությամբ են աչքի ընկել», - իր ելույթում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելին, այս երևույթը նկատելի է ոչ միայն բենզինի, այլև շաքարավազի շուկայում: Նրա բերած տվյալներով, եթե միջազգային շուկայում շաքարի գները էժանացել են 39.4 տոկոսով, ապա ՀՀ-ում շաքարի գներն էժանացել են 6.2 տոկոսով։
«Ես հույս ունեմ, որ այս խնդրի կապակցությամբ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը ելույթ կունենա և կփարատի մեր բոլորիս այն կասկածները, որ տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք, այսպես ասած, ընտրակաշառքների հետհավաքման գործընթացի հետ», - ժպիտով նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Подорожания связаны с процессом возврата розданных избирательных взяток – Никол Пашинян
В Национальном Собрании Армении стартовало инициированное фракцией «Елк» внеочередное заседание с целью внесения изменений в Налоговый кодекс.
Представляя предлагаемые законодательные изменения, руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян заявил, что принятый в 2016 году Налоговый кодекс вступил в силу с 1-го января 2018 года. В результате этого на 200% повысился акцизный налог на газ (с 8300 драмов стал 25 тысяч драмов), на 60% увеличился акцизный налог на бензин (с 25 тысяч драмов стал 40 тысяч драмов).
«Вся проблема в том, что, несмотря на состоявшиеся парламентские слушания, а также различные обсуждения, до сих пор не дано разумного и понятного объяснения, в чем причина повышения этих цен», - заявил Никол Пашинян.
Он счел неприемлемыми приводимые аргументы о влиянии мировых цен на повышение цен в Армении, поскольку из-за повышения мировых цен в Москве дизельное топливо подорожало на 7.7%, а в Ереване на 32.3%.
По словам депутата, инфляционные ожидания начались в Армении еще в ноябре прошлого года, хотя ожидалось, что рост цен начнется с 1-го января 2018 года.
«Все знали, что с 1-го января акцизный налог повысится, и подумали, какая разница, начнем это с ноября. Это, по моему убеждению, связано с определенными политическими процессами, и как принято говорить в народе, это связано также возвратом розданных избирательных взяток. Вообще, каждый раз после выборов у нас отмечается рост цен на товары широкого потребления и в этом году поствыборный период не стал исключением. У нас прошли друг за другом два выбора, которые бросались в глаза массовым подкупом избирателей», - сказал он.
По словам Пашиняна, более того, это явление наблюдается не только на рынке бензина, но и сахарного песка. Согласно представленным Пашиняном данным, если на мировом рынке цены на сахарный песок снизились на 39.4 процентов, то в Армении они снизились только на 6.2 процента.
«Я надеюсь, что депутат от фракции Республиканской партии Самвел Алексанян выступит по данному вопросу и рассеет наши сомнения относительно того, что в данном случае мы имеем дело, так сказать, с процессом возврата розданных избирательных взяток», - заявил Никол Пашинян.