Ջազային ջութակահար Դիդիե Լոքվուդը վախճանվել է
Փետրվարի 18-ին կյանքի 63-րդ տարում Փարիզում վախճանվել է ֆրանսիացի ջազային ջութակահար Դիդիե Լոքվուդը: Մահը վրա է հասել սրտի նոպայի հետևանքով, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով AFP-ին:
Մահվան նախօրեին Լոքվուդը մեծ համերգ է տվել Փարիզի «Բալ Բլոմե» ջազային ակումբում՝ ներկայացնելով իր նոր խտասկավառակը: Ֆրանսիացի երաժիշտը շատ տասնամյակներ համարվել է աշխարհի լավագույն ջազային ջութակարահարը:
2003 թվականին երաժիշտն ստացել է պետական բարձրագույն պարգևը՝ Պատվո լեգեոնի շքանշան: Նա նաև պարգևատրվել է «Վաստակի համար» շքանշանով, որը Ֆրանսիայում շնորհում են ինչպես գիտնականներին, այնպես էլ մշակույթի ականավոր գործիչներին: Դիդիե Լոքվուդը գրել է երկու օպերա, ջութակի և նվագախմբի երկու համերգ, դաշնամուրի և նվագախմբի համերգ, մի քանի քնարական պոեմ, մի քանի կինոֆիլմերի երաժշտություն:

Во Франции умер джазовый скрипач Дидье Локвуд
Дидье Локвуд, французский джазовый скрипач, скончался в Париже в воскресенье, 18 февраля, на 63-м году жизни. Смерть наступила в результате сердечного приступа, сообщает ТАСС со ссылкой на Agence France Presse.
Накануне своей смерти Локвуд отыграл большой концерт в известном парижском джазовом клубе «Баль Бломе», представляя свой новый компакт-диск. Французский музыкант многие десятилетия считался лучшим джазовым скрипачом в мире.
В 2003 году музыкант получил высшую государственную награду - Орден Почетного легиона. Также он был награжден орденом «За заслуги», которым во Франции удостаиваются как ученые, так и выдающиеся деятели культуры. Дидье Локвуд написал две оперы, два концерта для скрипки с оркестром, концерт для фортепьяно с оркестром, несколько лирических поэм, музыку к нескольким кинофильмам.