ԱՄՆ-ում դպրոցականները երթեր կկազմակերպեն՝ հաջակցություն զենքի նկատմամբ վերահսկողության խստացման
ԱՄՆ-ի Փարքլենդ քաղաքի (Ֆլորիդա նահանգ) դպրոցի աշակերտները, որտեղ չորեքշաբթի սպանվել է 17 մարդ, երթեր կկազմակերպեն Վաշինգտոնում և այլ քաղաքներում, որպեսզի իշխանություններից պահանջեն խստացնել երկրում հրազենի շրջանառության նկտամամբ վերահսկողությունը: Ակցիաները նախատեսված են մարտի 24-ին,  CNN հեռուստաընկերության եթերում հայտնել է «Մարջորի Սթուոնմեն Դուգլաս» դպրոցի աշակերտ Քեմերոն Քասկին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մարտի 24-ին յուրաքանչյուր մեծ քաղաքում դուք կտեսնեք աշակերտների երթեր: Բախտախաղի են դրված մեր կյանքերը, վերջ ի վերջո հենց դա կբերի մեզ հաղթանակի: Մենք ցանկանում ենք դաս քաղել այդ ողբերգությունից և օգուտ բերել», - ընդգծել է Քասկին, որը ներկայացնում է առաջիկա ակցիաների կազմկոմիտեն: Նա հավաստիացրել է, որ իր համախոհները գործ չունեն դեմոկրատների և հանրապետականների միջև քաղաքական տարաձայնությունների հետ:
«Պաշտոնատար անձանց մեր ուղերձը սա է: Դուք կա՛մ մեր կողմից եք, կա՛մ՝ մեր դեմ: Մենք զոհվում ենք, մինչ մեծահասակ քեռիները հիմար են ձևանում»,- ընթերցել է Քասկին կազմկոմիտեի պատրաստած ուղերձը:

В США школьники организуют марши в поддержку ужесточения контроля над оборотом оружия
Учащиеся школы американского города Паркленд (штат Флорида), где в минувшую среду были убиты 17 человек, организуют марши в Вашингтоне и других городах США, чтобы потребовать от властей ужесточить контроль над оборотом в стране огнестрельного оружия. Акции намечены на 24 марта,  сообщил в воскресенье в эфире телекомпании CNN ученик школы «Марджори Стоунмэн Дуглас» Кэмерон Каски, передает ТАСС.
«24 марта вы в каждом крупном городе увидите марши учащихся. На кон поставлены наши жизни, в конце концов именно это приведет нас к победе. Мы хотим извлечь из этой трагедии урок и принести пользу», - подчеркнул Карски, представляющий оргкомитет предстоящих акций. Он заверил, что его единомышленникам нет дела до политических разногласий между демократами и республиканцами.
«Наше послание должностным лицам такое. Вы либо за нас, либо против нас. Мы гибнем, пока взрослые дяди валяют дурака», - прочитал Каски подготовленное обращение оргкомитета.