Հնդկաստանը հաջողությամբ փորձարկել է «Ագնի-2» բալիստիկ հրթիռը
Հնդկաստանը երեքշաբթի առավոտյան հաջողությամբ փորձարկել է «Ագնի-2» բալիստիկ հրթիռը, հայտնել է Պաշտպանական հետազոտությունների և մշակումների կազմակերպությունիվ աղբյուրը (DRDO, գտնվում է պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ), փոխանցում է РИА Новости- ն։
«Ռազմավարական նշանակության ուժերի հրամանատարությունը հնդկական Օրիս նահանգի ափերի մոտակայքում գտնվով Աբդուլ Քալամ կղզու հարթակից հաջողությամբ իրականացրել է «Ագնի-2» բալիստիկ հրթիռի ուսումնական արձակումը», - նշել է գործակալության զրուցակիցը՝ այլ մանրամասներ չհայտնելով:
Ներկայումս Հնդկաստանն «Ագնի» տիպի 4 հրթիռ ունի. «Ագնի-1»-ը՝ 700 կմ հասողությամբ,  «Ագնի-2»-ը՝ 2 հազար կիլոմետր հասողությամբ, «Ագնի-3»-ը և  «Ագնի-4»-ը՝ 2.5 հազարից մինչև 3.5 հազար կիլոմետր հասողությամբ: Ակնկալվում է, որ ավելի քան 5 հազար կիլոմետր հասողությամբ «Ագնի -5»-ը կհամալրի զինանոցը փորձարկումներն անցնելուց հետո: Մշակվում է նաև  «Ագնի-6»-ը՝ մինչև 10 հազար կիլոմետր հասողությամբ և սուզանավից արձակման հնարավորությամբ:

Индия успешно испытала баллистическую ракету «Агни-2»
Индия во вторник утром успешно провела испытательный пуск баллистической ракеты «Агни-2», которая способна нести ядерную боеголовку, сообщил РИА Новости источник в Организации оборонных исследований и разработок (DRDO, находится в подчинении у министерства обороны страны), передает РИА Новости.
«Командование сил стратегического назначения успешно провело тренировочный пуск баллистической ракеты «Агни-2» с полигона на острове Абдул Калам у побережья индийского штата Орисса», — сказал собеседник агентства, не сообщив дополнительных деталей.
В настоящее время на вооружении Индии стоят четыре типа ракет серии «Агни»: «Агни-1» дальностью 700 километров, «Агни-2»— 2 тысячи километров, «Агни-3» и «Агни-4» — от 2,5 тысячи до 3,5 тысячи километров. Ожидается, что «Агни-5» с дальностью более 5 тысяч километров поступит на вооружение после проходящих сейчас испытаний. Также разрабатывается ракета «Агни-6» с дальностью до 10 тысяч километров и возможностью пуска с подводной лодки.