Խղճի և դավանանքի իրացումը Հայաստանում վտանգվում է. Արմեն Լուսյան (Տեսանյութ)
ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենսդրական փաթեթ:
Ըստ օրինագծի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքում առաջարկվում է 300 հազար դրամից մինչև 2 տարվա կալանք սահմանել «հարկադիր դավանափոխության» համար:
Օրինագծի հեղինակները վստահեցնում են, որ այն վերաբերելու է նաև Հայ Առաքելական եկեղեցուն, ինչը  նաև ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի պահանջն է:
Կրոնագետ Արմեն Լուսյանը Aysor.am-ի հետ զրույցում մտահոգիչ է համարել ներկայացված օրինագիծը,՝նշելով, որ այդ տեսքով օրենքը ոչ թե խղճի ազատության մասին է, այլ՝ սահմանափակման:

В Армении свобода совести и вероисповедания в опасности – Армен Лусян (Видео)
Министерство юстиции Армении подготовило новый законопроект «О свободе совести и религиозных организациях».
Согласно законопроекту, предлагается установить в Уголовном кодексе РА за «принуждение к изменению веры» наказание в виде штрафа в размере 300 тысяч драмов до 2 лет лишения свободы.
Авторы законопроекта заверяют, что это положение будет касаться и Армянской апостольской церкви, что является также требованием Венецианской комиссии Совета Европы.
Специалист в сфере государственно-конфессиональных отношений, юрист Армен Лусян в беседе с корреспондентом Aysor.am отметил, что представленный законопроект вызывает обеспокоенность, поскольку закон с таким текстом – не о свободе совести, а об ограничении.