Մարտի 1-ի էջը բոլորիս ամոթն է. Գևորգ Կոստանյան
Այսօր ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, երբ քննարկվում էր ԱԺ «Ելք» խմբակցության ներկայացրած «2008 թվականի Մարտի 1, 2-ի իրադարձությունների մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, փաստաթղթի հիմնական զեկուցող Նիկոլ Փաշինյանը փորձեց «սոխի» անեկդոտ պատմել։
Սակայն նիստը վարող հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռուստամ Մախմուդյանը փորձեց կանխել նրան՝ ասելով, որ հանձնաժողովում հարցերը պետք է քննարկել ըստ էության։ Այդուհանդերձ, երբ Փաշինյանը սկսեց անեկդոտը պատմել, ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը հեռացավ նիստերի սենյակից։ Երբ Փաշինյանը վերջացրեց, Կոստանյանը վերադարձավ, բացատրելով.
«Ես իրականում ինչի դուրս եկա, որովհետև այս լրջագույն հարցը, որ մենք քննարկում ենք, իսկ մարտի 1-ի հարցը լրջագույն հարց է մեր երկրի պատմության ընթացքում և ամոթալի էջերից մեկն է, ամոթն է բոլորիս ու այս հարցի քննարկումը զուգորդենք անեկդոտ պատմելով, ինձ համար, անկեղծ ասած, պարոն Փաշինյան, մի քիչ անընդունելի է։ Դրա համար դուրս եկա, անկեղծ ասած, խնդրում եմ անարգանք չդիտարկել»։
Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն, հակադարձեց՝ ասելով, որ մարտի 1-ը իր ամոթը չէ ու հավելեց. «Պարոն Կոստանյան, մարտի 1-ի գործով ես դատապարտվել եմ 7 տարվա ազատազրկման և, անկեղծ ասած, ես ինքս, որպես 7 տարի ազատազրկման դատապարտված անձ, մարտի 1-ի համար ամաչելու ոչ մի բան չունեմ։ Մարտի 1-ը իմ ամոթը չի, մարտի 1-ը ձեր ամոթն է՝ որպես խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչ»։
Անդրադառնալով իր՝ անեկդոտ պատմելուն՝ Փաշինյանն ասաց, որ իր պատմած անեկդոտը վերաբերում էր Հայաստանի Հանարպետության ներկայիս վիճակին, երբ երկիրը տուժում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների հետևանքով։

Геворк Костанян: События 1 Марта – это одна из позорных страниц в истории нашего государства
Сегодня в ходе обсуждения проекта заявления Национального Собрания «О событиях 1, 2 Марта 2008 года» на заседании постоянной  комиссии парламента по государственно-правовым вопросам и защите прав человека основной докладчик Никол Пашинян попытался рассказать анекдот.
Однако заместитель председателя комиссии Рустам Махмудян попытался пресечь это, заявив что вопросы должны обсуждаться по сути. Несмотря на это, Пашинян начал рассказывать анекдот, а депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Геворк Костанян покинул заседание и вернулся лишь после того, когда Никол Пашинян закончил рассказывать анекдот.
«Я вышел, поскольку мы обсуждаем серьезнейший вопрос. События 1 Марта – это серьезнейший вопрос и одна из позорных страниц в истории нашего государства. Стыдно сопровождать обсуждение этого вопроса рассказыванием анекдотов. Честно говоря, для меня, господин Пашинян, это неприемлемо. Поэтому я вышел, не сочтите это неуважением», - сказал Костанян.
Однако в ответ на это Никол Пашинян заявил, что события 1 Марта – не его позор, добавив: «Господин Костанян, я был осужден по делу 1 Марта к лишению свободы на срок 7 лет, честно говоря, как человек, осужденный на семь лет, мне нечего стесняться за 1 Марта. События 1 Марта – не мой позор, а ваш, как представителя правящего большинства».
Касаясь рассказанного анекдота, Никол Пашинян заявил, что этот анекдот напрямую  относится к нынешней ситуации Армении, когда страна страдает в результате вердиктов, вынесенных Европейским судом по правам человека.