Նալբանդյանը Մոգերինիին է ներկայացրել ԼՂ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ՀՀ և Մինսկի խմբի համանախագհների ջանքերը
21/02/2018 18:01
Փետրվարի 21-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆեդերիկա Մոգերինին գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ԵՄ բարձր մակարդակի պարբերական շփումների կապակցությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի Հայաստանի կողմից վավերացումից հետո փաստաթղթի մի շարք դրույթների իրականցմանը:
Նախարար Նալբանդյանն ու Բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինին արծարծել են Գործընկերության խորհրդի անդրանիկ նիստի նախապատրաստմանը վերաբերող հարցերին։
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվել են Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությանը, ԵՄ տարբեր, մասնավորապես` COSME և «ՀՈՐԻԶՈՆ 2020» ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը, Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին առնչվող հարցեր։ Երկուստեք գոհունակություն է հայտնվել հաջորդ ամիս «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին Հայաստանի միանալու կապակցությամբ։
ԱԳՆ ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը՝ անկախությունից ի վեր Հայաստանի զարգացմանը ցուցաբերած օժանդակության համար, ինչը, նախարարի բնորոշմամբ, նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար։
Հայաստանի ԱԳՆ և ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության միջև փոխգործակցության համատեքստում անդրադարձ է արվել ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցին Եվրոպական միության աջակցության հարցերին։
Հայաստանի արգործնախարարն ու ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ։ Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆեդերիկա Մոգերինիին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Հանդիպման ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆեդերիկա Մոգերինին, որպես Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի համանախագահներ, ստորագրել են Հայաստան - Եվրոպական միություն գործընկերության առաջահերթությունների իրագործման մասին փաստաթուղթը։

Глава МИД Армении представил Федерике Могерини усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта
21/02/2018 18:45
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 21 февраля провел встречу с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, замглавы Еврокомиссии Федерикой Могерини. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА. Приветствуя министра иностранных дел Армении, верховный представитель ЕС выразила благодарность за позитивное участие Армении в брюссельском саммите Восточного партнерства. Эдвард Налбандян и Федерика Могерини выразили удовлетворение периодическими контактами между РА и ЕС на высоком уровне. Собеседники коснулись реализации ряда положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС после того, как Армения ратифицирует документ. Эдвард Налбандян и Федерика Могерини коснулись также вопросов подготовки первого заседания Совета партнерства. В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-Европейский союз, участия Армении в различных программах ЕС, в частности COSME и Horizon 2020, переговоров вокруг Соглашения об общей авиационной зоне. Стороны выразили удовлетворение присоединением Армении в следующем месяце к программе «Творческая Европа». Глава МИД поблагодарил Европейский Союз за содействие, оказываемое развитию Армении с момента обретения республикой независимости, что, по словам министра, сыграло значительную роль в осуществлении реформ и развитии институционального потенциала в Армении. Министр иностранных дел Армении и Верховный представитель ЕС обменялись мнениями по актуальным международным и региональным вопросам. Эдвард Налбандян представил Ф.Могерини совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта. В завершение встречи Э.Налбандян и Ф.Могерини, как сопредседатели Совета сотрудничества Армения-ЕС, подписали документ о реализации приоритетов партнерства Армения-ЕС.