ՅՈՒՆԻՍԵՖ. Պակիստանում գրանցվել է նորածինների մահացության ամենաբարձր մակարդակը
Պակիստանում գրանցվել է նորածինների մահացության ամենաբարձր մակարդակը: Այդ մասին, հայտնում է Geo TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հետազոտությունը, որում ասված է, որ ամեն տարի աշխարհում մահանում է 2 մլն 600 հազար մանկիկ, որոնք մեկ ամիս էլ չեն ապրել:
«Պակիստանում հազար մանկիկներից մահանում է 46-ը. դա ամենից շատն է աշխարհում: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը և  Աֆղանստանը երկրորդ և երրորդ տեղերում են նորածինների համար ամենավտանգավոր երկրների ցուցակում», - ասված է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի զեկույցում:
Համեմատության համար նշենք, որ Ճապոնիայում գրանցվել է մանկական մահացության ամենացածր ցուցանիշը՝ 1 դեպք 1111 նորածինների հաշվով: Ճապոնիային հաջորդում են Իսլանդիան և Սինգապուրը: Զեկույցի համաձայն, նորածինների համար վտանգի ամենաբարձր մակարդակ ունեցող 10 երկրներից 8-ը գտնվում են Աֆրիկայում, Սահարայից հարավ ընկած շրջանում, որտեղ հղի կանայք բավարար ծավալի բժշկական օգնություն չեն ստանում աղքատության, հակամարտությունների և բուժհիմնարկությունների սարքավորվածության ցածր մակարդակի պատճառով: Փաստաթղթում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի վերլուծաբանները նշում են, որ մահերի ավելի քան 80 տոկոսը պայմանավորված է երեք պատճառով, որոնք կարելի էր կանխել. դրանք վաղաժամ ծնունդներն են, ծննդաբերության ժամանակ դիտվող բարդացումները և ինֆեկցիոն հիվանդությունները, օրինակ՝ թոքերի բորբոքումը և սեպսիսը:

В ЮНИСЕФ назвали страну с самым высоким уровнем младенческой смертности
В Пакистане зафиксирован самый высокий уровень смертности среди новорожденных. сообщил телеканал Geo TV со ссылкой на исследование Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), в котором говорится, что ежегодно в мире умирают 2 млн 600 тыс. младенцев, которые не прожили и месяца.
«В Пакистане из 1 тыс. младенцев умирают 46 - это больше всего в мире. Южно-Африканская Республика и Афганистан - на втором и третьем местах в списке самых опасных для новорожденных стран», - говорится в докладе ЮНИСЕФ.
Для сравнения, в Японии зафиксирован самый низкий показатель младенческой смертности - 1 случай на 1111 новорожденных. За ней следуют Исландия и Сингапур. Согласно докладу, из 10 стран с самым высоким уровнем риска для новорожденных 8 находятся в Африке к югу от Сахары, где беременные женщины получают недостаточный объем медицинской помощи из-за бедности, конфликтов и низкого уровня оснащенности медучреждений.
В документе аналитики ЮНИСЕФ утверждают, что более 80% смертей вызвано тремя причинами, которых можно было бы предотвратить, - это преждевременные роды, осложнения при родах и инфекционные заболевания, например, воспаление легких и сепсис.