Նպատակային աշխատանքով ենք Ադրբեջանին պարտադրելու խաղաղություն. Շավարշ Քոչարյան
30 տարվա ընթացում Ադրբեջանի իշխանությունների գործելաոճը չի փոխվել «Սումգայիթյան ջարդեր: Հայատյացությունը որպես Ադրբեջանի պետական քաղաքականություն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Մենք ականատես ենք եղել դրան 2013 թվականին, երբ հայ սպա Գուրգեն Մարգարային կացնահարելու համար դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը Ադրբեջան վերադառնալուն պես ազատ արձակվեց և հերոսացվեց: 2016-ին ապրլյան քառօրյա պատերազմի ընթացում աշխարհը նորից ականատես եղավ հայերի հանդեպ ադրբեջանական հասարակության սերմանված ատելության քարանձավային դրսևորումներին՝ ուղղված թե՛ խաղաղ բնակչության, թե՛ ռազմագերիների դեմ», - նշեց նա:
Նրա խոսքով՝ Արդբեջանն իր այդ վարքով ապացուցել է, որ քաղաքակիրթ աշխարհի իրավունքները ու մարդու իրավունքների նորմերը այդ երկրի համար դատարկ հնչյուններ են:
«Չնայած միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների բազմաթիվ կոչերին՝ հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու, Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ քաղաքականությունը: Ադրբեջանի իշխանություների կողմից Արցախի ժողովրդի խաղաղ ժողովրդավարական երկրում ազատ ապրելու պահանջին ուժով պատասխանելու քաղաքականությունն է պատճառը, որ ԼՂ հակամարտությունը չի կարգավորվում», - նկատեց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց՝ միջազգային հանրության մոտ հասունացած է այն գիտակցությունը, որ քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հայատյացության քաղաքականությունը՝ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում վտանգված են կայունությունը, խաղաղությունն ու անվտանգությունը:
«Երկրի ներսում և միջազգային հարթակներում հետևողական և նպատակային աշխատանքով ենք Ադրբեջանին պարտադրելու խաղաղություն», - եզրափակեց նա:

Шаварш Кочарян: Целенаправленно работая, мы принудим Азербайджан к миру
За прошедшие 30 лет политика Азербайджана не изменилась, заявил сегодня заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян во время парламентских слушаний на тему «Сумгаитские погромы. Армяноненавистничество как государственная политика Азербайджана».
«Мы очевидцы этого с 2013 года, когда осужденный за убийство топором Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров был освобожден и героизирован сразу после возвращения в Азербайджан. Во время апрельской воны 2016 году мир вновь стал свидетелем пещерных проявлений ненависти азербайджанского общества в отношении армян, направленных как против мирного населения, так и против военнопленных», - отметил Кочарян.
По его словам, Азербайджан своим поведением доказал, что права цивилизованного мира и нормы прав человека являются для этой страны пустым звуком.
«Несмотря на многочисленные призывы международного сообщества и сопредседателей Минской группы ОБСЕ о подготовке обществ к миру, Азербайджан продолжает свою милитаристскую политику. Причина неурегулированности карабахского конфликта в применении властями Азербайджана силы в ответ на требование народа Арцаха жить свободно в демократической стране», - отметил Шаварш Кочарян.
Он подчеркнул, что в международном сообществе созрело осознание того, что пока власти Азербайджана продолжают политику армяноненавистничества – стабильность, мир и безопасность в регионе Южного Кавказа находятся под угрозой.
«Последовательно и целенаправленно работая в стране и на международных площадках, мы принудим Азербайджан к миру», - резюмировал замминистра.