Մադագասկարը կմասնակցի այս տարի Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում նախագահող Մադագասկարի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անրի Ռաբարի Նջակային, տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի լրատվական ծառայությունից։
Ըստ աղբյուրի, ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել Հայաստանի և Մադագասկարի միջև վերջին շրջանում հարաբերությունների որոշակի ակտիվությունը հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ երկու երկրները լավագույնս համագործակցեցին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում՝ միմյանց աջակցելով կազմակերպության նախագահությունը ստանձնելու հարցում:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ Մադագասկարը, որպես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ակտիվ անդամ, ամենաբարձր մակարդակով կմասնակցի ս.թ. հոկտեմբերի 11-12-ը Հայաստանում կայանալիք գագաթնաժողովին, որի շրջանակում նախատեսվում է կազմակերպել նաև գործարար համաժողով՝ ֆրանկոֆոն երկրների ընկերությունների և ձեռնարկությունների լայն ներգրավվածությամբ։ Զրուցակիցները երկուստեք համակարծիք են եղել, որ գործարար համաժողովը կարող է լավ հնարավորություն ընձեռել զարգացնելու Հայաստանի և Մադագասկարի տնտեսական հարաբերությունները։
Նշելով, որ աշխարհագրական հեռավորությունն այլևս խոչընդոտ չէ պետությունների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցություն զարգացնելու համար՝ Նախագահ Սարգսյանն արտգործնախարար Անրի Ռաբարի Նջակայի, ինչպես նաև ս.թ. մայիսին նախատեսված՝ Մադագասկարի նախագահի այցելությունները լավ առիթ է համարել փոխգործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարը քննարկելու համար:
Մադագասկարի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ջերմ ընդունելության համար և վստահեցրել, որ իր երկրի նախագահի առաջիկա պետական այցը Հայաստան նոր թափ և գործնական բնույթ կհաղորդի երկու երկրների հարաբերություններին հատկապես տնտեսական ոլորտում, որտեղ փոխգործակցության զգալի ներուժ կա զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և մի շարք այլ ճյուղերում:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում Հայաստան կժամանեն Մադագասկարի գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև պատգամավորներ՝ կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցած Հայաստանի օրենսդիր մարմնի հետ սերտ միջխորհրդարանական կապեր ձևավորելու նպատակով:

Мадагаскар примет участие на предстоящем в Армении саммите Международной организации Франкофонии
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня председательствующего в Международной организации Франкофонии (МОФ) министра иностранных дел Мадагаскара Анри Рабари-Ндзаку, сообщает пресс-служба главы государства.
Приветствуя гостя, глава государства с удовлетворением констатировал определенную активность отношений между Арменией и Мадагаскаром в последнее время, особенно после членства Армении в Международной организации Франкофонии. Серж Саргсян подчеркнул, что две страны наилучшим образом сотрудничали в рамках МОФ, содействуя друг другу в вопросе председательства в организации.
Президент выразил надежду, что Мадагаскар, как активный член Международной организации Франкофонии, на самом высоком уровне будет участвовать на предстоящем 11-12 октября этого года саммите в Армении, в рамках которого предусматривается организовать также бизнес-форум с участием компаний и предприятий франкофонных государств. Собеседники отметили, что бизнес-форум может стать хорошей возможностью для развития экономических отношений между Арменией и Мадагаскаром.
Отметив, что географическое расстояние больше не является препятствием для развития сотрудничества между государствами в различных сферах, президент Саргсян посчитал визит главы МИД Анри Рабари-Ндзаки, а также предусмотренный в мае этого года визит президента Мадагаскара хорошей возможностью для обсуждения возможностей и перспектив взаимодействия.
Глава внешнеполитического ведомства Мадагаскара выразил благодарность президенту за теплый прием и заверил, что предстоящий государственный визит президента страны в Армению придаст новый импульс отношениям двух стран, особенно в экономической сфере, где существует большой потенциал взаимодействия в сфере туризма, высоких технологий, сельского хозяйства и ряде других отраслей.
Министр сообщил, что с этой целью в составе возглавляемой президентом делегации в Армению приедут представители делового сообщества Мадагаскара, а также депутаты для формирования тесных межпарламентских связей с законодательным органом перешедшей к парламентской системе правления Армении.