Չեխիայում գրիպի հետևանքով մահացել է 50 մարդ
Չեխիայում 3 շաբաթում գրիպի հետևանքով մահացել է 50 մարդ, հայտնում է Պետական բժշկական ինստիտուտը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Գրիպով հիվանդանալը բոլորից ավելի ծանր են տանում տարեցները, որոնց մոտ գրիպը սովորաբար հավելվում է այլ հիվանդություններին, այդ պատճառով մահացած 50 մարդուց 43-ը 60-ն անց տարիքի էին: Մնացյալը 25-ից մինչև 59 տարեկան էին», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հոսպիտալացվել է 199 մարդ՝ ծանր վիճակում և գրիպից հետո բարդություններով: Չեխիայում գրիպով հիվանդացածների ընդհանուր թիվը կազմում է 100 հազար քաղաքացուն 1,95 հազար մարդ:
Բժիշկների ենթադրում են, որ համաճարակը կշարունակվի ևս մի քանի շաբաթ, սակայն բարձրակետն արդեն հետևում է: 2017 թվականին այս նույն ժամանակահատվածում համաճարակը շարունակվել է մոտ 8 շաբաթ, մահացել է 114 մարդ, մոտ 300-ը հոսպիտալացվել է:

За три недели в Чехии умерли от гриппа 50 человек
Эпидемия гриппа в Чехии в течение трех недель привела к смерти 50 человек, передает РИА Новости со ссылкой на Государственный медицинский институт страны.
«Тяжелее других переносят заболевание гриппом люди старшего возраста, у которых грипп обычно накладывается на другие болезни, поэтому из 50 умерших 43 человека были в возрасте старше 60 лет. Остальным было от 25 до 59 лет», — говорится в сообщении института.
В больницах республики в этот период было размещено 199 человек в тяжелом состоянии и с осложнениями после гриппа. Общее число заболевших гриппом в Чехии составляет 1,95 тыс. человек на 100 тыс. граждан. В большинстве больниц доступ к пациентам запрещен.
По предположениям медиков, эпидемия будет продолжаться еще несколько недель, однако ее пик уже позади. В 2017 году эпидемия продолжалась в этот же период года около восьми недель, умерли 114 человек, еще около 300 человек было госпитализировано.