Պուտինը պատմել է նոր բալիստիկ հրթիռի փորձարկման մասին
Ռուսաստանում սկսվել են «Սարմատ» նոր միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի ակտիվ փորձարկումները, հայտնել է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որը հանդես է եկել Դաշնային ժողովին հղված ուղերձով: Ե
լույթի ընթացքում էկրաններին ցուցադրվել է այդ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի արձակումը:
«Այս հրթիռային համալիրը փոխարինելու կգա «Վոեվոդա» համալիրին, որը ստեղծվել է տակավին Խորհրդային Միությունում»,- հայտարարել է Պուտինը:
Նրա խոսքով՝ «Սարմատի» հնարավորություններն ավելի մեծ կլինեն, քան «Վոեվոդայինը»:
«Սարմատը» զինված կլինի լայն սպեկտրի մեծ հզորության, այդ թվում՝ գերձայնային միջուկային ռազմամթերքով և հակահրթիռային պաշտպանության հաղթահարման ամենաարդիական համակարգերով»,- ասել է ՌԴ-ի նախագահը:
Պուտինն ընդգծել է, որ «Սարմատը» կարող է թիրախներին գրոհել ինչպես Հյուսիսային, այնպես էլ` Հարավային բևեռի միջով:
««Սարմատը» շատ ահեղ զենք է: Նկատի առնելով դրա բնութագրերը, հակահրթիռային պաշտպանության ոչ մի կարգի, նույնիսկ հեռանկարային համակարգեր, խոչընդոտ չեն դրա համար»,- ասել է ՌԴ-ի նախագահը:

Путин рассказал об испытаниях новой супер ракеты
В России начались активные испытания новой межконтинентальной баллистической ракеты «Сармат», сообщил президент РФ Владимир Путин,  передает «Интерфакс».
В ходе выступления президента с посланием Федеральному собранию на экранах был продемонстрирован запуск этой МБР. «Данный ракетный комплекс придет на смену комплексу «Воевода», созданному еще в Советском Союзе», - заявил Путин.
По его словам, возможности «Сармата» будут выше, чем у «Воеводы». «Сармат» будет оснащен широким спектром ядерных боеприпасов большой мощности, в том числе, гиперзвуковых. И самыми современными системами преодоления ПРО», - заявил президент РФ. Путин подчеркнул, что "Сармат" способен атаковать цели как через Северный, так и через Южный полюс.
«Сармат» - это очень грозное оружие. В силу его характеристик никакие, даже перспективные системы ПРО, ему не помеха", - сказал президент РФ.