Օրեր անց կհայտարարվի նոր ծրագրի մասին. Վիգեն Սարգսյանը մանրամասներ է հայտնել
Օրեր անց կհայտարարվի նոր ծրագրի մասին, «Ռազմինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Ուզում եմ ձեզ առաջինը հայտնել այն մասին, որ օրեր անց կհայտարարվի նոր ծրագրի մասին, որով ավագ դպրոցի ավարտական վկայական ունեցող և ժամկետային զինվորական ծառայությունն անցած քաղաքացիները կկարողանան երկու տարում բարձրագույն սպայական կրթություն ստանալ Վազգեն Սարգսյանի անվան համալսարանում՝ սովորելով միանգամից 3-րդ կուրսից։ Նրանց չի պարտադրվի զորանոցային կեցություն ռազմական համալսարանում. առավոտյան գալու են դասի, երեկոյան իրենց ժամանակն ազատ տնօրինեն՝ կարողանալով երկու տարում ստանալ բակալավրի դիպլոմ զինվորական մասնագիտությամբ և սպայական կոչում։ Նրանց տրամադրվելու է բարձր կրթաթոշակ, որը թույլ կտա, որ երկու-երեք այդպիսի կուրսանտ միասին բնակարան վարձակալեն Երևանում», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ևս մեկ արդյունավետ իրականացված ծրագիր էր ողջ զինված ուժերի անցումը քարտային վճարումների համակարգին, ինչն ամբողջությամբ վերացրեց կանխիկ գումարի շրջանառությունը զորքերում։ Դա, ըստ նախարարի, կարևոր է՝ բազմաթիվ ռիսկերից խուսափելու համար։
«Առաջիկայում մենք լրջագույն ուշադրություն ենք դարձնելու զինված ուժերում ավտոմատ կառավարման համակարգերի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրմանը։ Այդ նպատակով բանակում ձևավորում ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատասխանատուի (CIO) և իր գրասենյակի ինստիտուտ, որը համակարգելու է ամբողջ համակարգի թվայնացման գործընթացը. զինկոմիսարիատներին տվյալների հետ աշխատելու շատ ավելի արդյունավետ գործիքներ տալուց մինչև հաշավապահական հաշվառում, պահեստների կառավարում, անձնակազմի, զորահավաքային ռեսուրսի հետ աշխատանք և այլն», - տեղեկացրել է պաշտպանության նախարարը։

Минобороны Армении вскоре объявит о новой программе – Виген Саркисян
Вскоре Минобороны Армении объявит о новой программе, заявил в интервью «Razm.info» министр обороны Армении Виген Саркисян.
«Хочу вам первым сообщить о том, что через несколько дней будет объявлено о новой программе, в рамках которой имеющие диплом об окончании старшей школы и прошедшие военную службу граждане смогут за два года получить высшее офицерское образование в университете имени Вазгена Саркисяна, начав учебу сразу с третьего курса. В военном университете казарменный режим не будет касаться этих курсантов, они будут приходить утром на занятия, а вечером свободно распоряжаться своим временем, при этом за два года получат диплом бакалавра по военной специальности и офицерское звание. Им будет предоставляться высокая стипендия, которая позволит двум-трем таким курсантам вместе арендовать квартиру в Ереване», - сказал министр обороны.
По его словам, еще одной успешно реализованной программой является переход вооруженных сил на систему платежей по картам, что полностью ликвидировало оборот наличных денежных средств в войсках. Это, по словам Вигена Саркисяна, важно для предотвращения различных рисков.
«В ближайшее время мы обратим серьезнейшее внимание на внедрение систем автоматического управления и информационных технологий в Вооруженные силы. Э этой целью в армии формируется институт ответственного за информационные технологии (CIO) и его офиса, который будет координировать процесс оцифровки системы: от предоставления военным комиссариатам более эффективных инструментов работы с данными и до бухгалтерского учета, управления складами, работы с персоналом, призывным ресурсом и т.д.», - сообщил министр обороны.