2017թ.-ին Արցախը ռեկորդային՝ 15.6 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ է արձանագրել. ԱՎԾ
Անցած տարի Արցախի Հանարապետության համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է շուրջ 272 մլրդ 100 մլն դրամ` 2016թ. 229 մլրդ 700 մլն դրամի փոխարեն:
«Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
ՀՆԱ-ի հավելաճի տեմպը կազմել է 15.6 տոկոս, ինդեքս-դեֆլյատորը` 2.5 տոկոս՝ 2016թ. համապատասխանաբար 9.2 տոկոսի և 0.5 տոկոսի փոխարեն:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ 2017թ. մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, ընթացիկ գներով, կազմել է 1 մլն 855 հազ. 900 դրամ, կամ 3 հազ 844.7 ԱՄՆ դոլար կամ 3 հազ 403.8 եվրո` 2016թ. 1 մլն 577.3 հազ. դրամի կամ 3 հազ. 282.7 ԱՄՆ դոլարի կամ 2 հազ 965.7 եվրոյի դիմաց:
ՀՆԱ-ի արձանագրված 15.6 տոկոս հավելաճի տեմպի 11.7 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, 3.7 տոկոսային կետը` առևտուր և ծառայությունները, 0.9 տոկոսային կետը` գյուղատնտեսությունը, անտառային տնտեսությունը և ձկնորսությունը և 0.1 տոկոսային կետը` շինարարությունը:

В 2017 году в Арцахе зафиксирован рекордный 15.6% рост ВВП
В прошлом году внутренний валовой продукт (ВВП) в Республике Арцах составил около 272 млрд. 100 млн. драмов против 229 млрд. 700 млн. драмов в 2016 году. Как передает «Арцахпресс», об этом сообщает Национальная служба статистика Арцаха.
Темп дополнительного роста ВВП составил 15.6 процентов, индекс-дефляция – 2.5 процентов, против соответственно 9.2 процента и 0.5 процентов в 2016 году.
Согласно источнику, в 2017 году ВВП на душу населения составило по текущим ценам 1 млн. 855 тыс. 900 драмов, или 3 тысячи 844.7 долларов США или 3 тысячи 403.8 евро против 1 млн. 577.3 тысяч драмов или 3 тысяч 282.7 долларов США или 2 тысяч 965.7 евро в 2016 году.
В зафиксированном 15.6% дополнительном темпе роста ВВП 11.7 процентных пунктов обеспечила промышленность, включая энергетику, 3.7 процентных пунктов – торговля и услуги, 0.9 процентных пунктов – сельское хозяйство, лесное хозяйство и рыболовство и 0.1 процентных пунктов – строительство.