Պետք է հիմնավորել՝ ինչու Սերժ Սարգսյանը զիջի ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնը. Թաթուլ Մանասերյան
13/03/2018 13:08
Սահմանադրությամբ այն լիազորությունները, որոնք ունի նոր ընտրված նախագահը՝ քիչ չեն, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
Նա ընդգծեց, որ չավարտված պատերազմի պայմաններում Հայաստանի համար կարևոր է և՛ նախագահի, և՛ վարչապետի դերը:
«Լայնախոհությունը, փորձառությունը, մտավորականի կեցվածքը և կենսակերպը մենք պետք է արժևորենք ու ակնկալիքներն այս առումով Արմեն Սարգսյանից ռեալ են», - նշեց Մանասերյանը՝ նկատելով, որ Արմեն Սարգսյանի լիազորությունները խիստ սահմանափակ կամ ձևական չեն լինելու:
Մանասերյանը նաև հույս հայտնեց, որ Արմեն Սարգսյանին կհաջողվի հասարակության հետ արդյունավետ աշխատանք տանել՝ հաղթահարելու այն անվստահության մթնոլորտը, որ տարիների ընթացքում ձևավորվել է հասարակության և իշխանության միջև:
«Դժվար գործ է սպասվելու Արմեն Սարգսյանին», - նշեց նա:
Անդրադառնալով վարչապետի թեկնածությանը և Հանրապետական մի շարք գործիչների կողմից հնչող այն կարծիքներին, որ Սերժ Սարգսյանը անփոխարինելի է՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում ոչ ոք նրանից լավ չի տիրապետում իրավիճակին, Մանասերյանն ընդգծեց, որ եթե այդ հարցում մեկը կարող է առաջարկել այլ թեկնածություն, ապա պետք է հիմնավորի դա:
«Բոլոր նրանք, ովքեր ուզում են այլ մարդ տեսնել ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնում, պարտավոր են սկզբում հիմնավորել, թե որքանով է նա համապատասխանում գլխավոր գերագույն հրամանատարի պաշտոնին, և ինչու Սերժ Սարգսյանը պետք է զիջի», - նկատեց նա:
Մանասերյանի խոսքով, բոլոր քաղաքական ուժերն էլ հասկանում են դա և դա է պատճառը, որ այլընտրանք չեն ներկայացնում. «Եթե լիներ որևէ մեկը, դժվար թե ձեռքը բռնեին ու ասեին՝ մի ներկայացրեք: Սա քաղաքական ուժերի խնդիրն է, ոչ թե հասարակության հիվանդ կամ առողջ լինելու»:

Нужно обосновать, почему Серж Саргсян должен уступить пост Верховного главнокомандующего – Татул Манасерян
13/03/2018 13:39
Конституция предоставляет новоизбранному президенту Армении немало полномочий, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами экономист Татул Манасерян.
Он подчеркнул, что в условиях незавершенной войны для Армении важна как роль президента, так и премьер-министра.
«Широта мышления, опыт и интеллигентность должны цениться, и с Арменом Саркисяном в данном смысле связаны  реальные ожидания», - заявил Манасерян, отметив, что полномочия Армена Саркисяна не будут резко ограниченными или формальными.
Татул Манасерян также выразил надежду, что Армену Саркисяну удастся проводить с обществом эффективную работу для преодоления той атмосферы недоверия, которая сформировалась в течение лет между обществом и властями.
«Армена Саркисяна ждет сложная работа», - сказал он.
Касаясь кандидатуры на должность премьера и мнений ряда представителей Республиканской партии Армении о том, что Серж Саргсян – незаменим, особенно с учетом того, что в вопросе карабахского конфликта никто лучше него не владеет ситуацией, Татул Манасерян подчеркнул:
«Все те, кто хочет видеть на посту Верховного главнокомандующего Армении другого человека, обязаны сначала обосновать, насколько этот человек соответствует должности Верховного главнокомандующего и почему Серж Саргсян должен уступить».
По словам Манасеряна, все политические силы осознают это и именно в этом причина того, что не представляют альтернативного кандидата.
«Если бы был кто-то, вряд ли бы их могли удержать от этого. Это проблема политических сил, а не больного или здорового состояния общества», - отметил экономист.