Թիլերսոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Սկրիպալի դեմ կատարված մահափորձի համար
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը Ռուսաստանին մեղադրել է Գլխավոր հետախուզական վարչության (ԳՀՎ) նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալի դեմ կատարված մահափորձի համար, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ինքնիշխան պետության տարածքում նման հարձակման համար, մասնավոր քաղաքացու սպանության փորձի համար երբեք արդարացում չի լինում, և մենք վրդովված ենք, որ Ռուսաստանը, ինչպես երևում է, վերստին նման պահվածք է ցուցաբերում: Ուկրաինայից մինչև Սիրիա, իսկ այժմ նաև մինչև Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստանը շարունակում է գործել որպես անպատասխանատու ուժ, որն անկայունություն է բերում աշխարհին, գործում է մյուս երկրների ինքնիշխանության և սեփական քաղաքացիների կյանքի նկատմամբ բացահայտ քամահրանքով», - հայտարարել է Թիլերսոնը:
Նա նաև հասկանալ է տվել, որ Ռուսաստանի հնարավոր մեղսակցության վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի արած հայտարարությունը համաձայնեցված էր Միացյալ Նահանգների հետ:

Тиллерсон обвинил Россию в покушении на Скрипаля
Госсекретарь США Рекс Тиллерсон обвинил Россию в покушении на экс-полковника ГРУ Сергея Скрипаля, передает РИА Новости.
«Для подобного нападения, для попытки убийства частного гражданина на территории суверенного государства, никогда не бывает оправдания, и мы возмущены, что Россия, похоже, вновь демонстрирует подобное поведение. От Украины до Сирии, а теперь и до Великобритании, Россия продолжает быть безответственной силой, несущей нестабильность миру, действующей с открытым пренебрежением к суверенитету других стран и жизни собственных граждан», — заявил Тиллерсон.
Он также дал понять, что заявление премьер-министра Великобритании Терезы Мэй о возможной причастности России было скоординировано с США.