Թրամփն ու Մեյը քննարկել են Սկրիպալի թունավորման միջադեպը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսով Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ քննարկել է ՌԴ Գլխավոր հետախուզական վարչության (ԳՀՎ) նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման միջադեպը, հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Նախագահ Թրամփը համաձայնել է վարչապետ Մեյի հետ այն այն, որ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը պետք է միանշանակ պատասխաններ տա այն բանի վերաբերյալ, թե Ռուսաստանում մշակված քիմիական զենքն ինչպես կարող էր օգտագործվել Միացյալ Թագավորությունում», - ասված է Սպիտակ տան պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Դրանում նշված է, որ «երկու ղեկավարները համաձայնության եկել, որ խոցման այդ զազրելի միջոցներն օգտագործած և միջազգային օրենքները խախտած անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»:
Մարտի 12-ին Մեյը Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում հայտարարել է, թե ԳՀՎ-ի նախկին աշխատակից Սկրիպալի և  նրա դուստր Յուլյայի վրա հարձակումն, ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանի ձեռքի գործն է: Մոսկվան այս դիրքորոշումն անհիմն է համարում:

Трамп обсудил с Мэй отравление Скрипаля
Президент США Дональд Трамп обсудил по телефону с премьер-министром Великобритании Терезой Мэй инцидент с отравлением бывшего сотрудника ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери Юлии в британском Солсбери, сообщили во вторник в пресс-службе Белого дома,  передает «Интерфакс».
«Президент Трамп согласился с премьер-министром Мэй, что правительство Российской Федерации должно предоставить однозначные ответы касательно того, как это химическое оружие, разработанное в России, могло быть использовано в Соединенном Королевстве», - говорится в официальном заявлении Белого дома.
В нем отмечается, что «два лидера пришли к согласию в том, что лица, использующие эти гнусные средства поражения и нарушающие международные законы, должны столкнуться с последствиями».
Кроме того, в заявлении приводятся слова Трампа, согласно которым «США поддерживают своего близкого союзника и готовы предоставить Великобритании любую помощь» в расследовании инцидента.
12-го марта Мэй заявила в британском парламенте, что за нападением на бывшего сотрудника ГРУ Скрипаля и его дочь Юлию, вероятнее всего, стоит Россия.