Պետության ուշադրության կենտրոնում է մեր երաժշտական ժառանգության պահպանման հարցը. Սերգեյ Սմբատյան
Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը շատ կարևորում ենք. այն նեղ մասնագիտական ուղղվածություն ունի, մեծ նպատակ ու առաքելություն, մարտի 14-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ասաց փառատոնի կազմակերպիչ, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Ըստ մաեստրո Սմբատյանի՝ առաջին իսկ օրից փառատոնի նպատակն է մեր հասարակության, ինչու ոչ, նաև աշխարհի համար բացահայտել մեր արժեքները, հայկական երաժշտական ժառանգությունը բերել 21-րդ դար։
«Գրիգոր Եղիազարյանը հայկական կոմպոզիտորական դպրոցի լավագույն ներկայացուցիչներից է, և փառատոնի շնորհիվ նոր շունչ ստացավ։ Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը ոչ միայն համերգային ծրագրեր է ներառում, այլև մեծ աշխատանք է կատարում մշակութային արժեքների պահպանման գործում՝ ձայնագրություններ, թվայնացումներ և այլն», - նկատեց Ս. Սմբատյանը։
Կոմպոզիտոր Վարդան Աճեմյանը ևս բարձր է գնահատում Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը:
«Մենք ունենք հիանալի կոմպոզիտորներ, որոնք, կարծես, մի փոքր մոռացված են։ 20-րդ դարը Հայաստանին տվել է անվանի կոմպոզիտորների՝ Կոմիտաս, Ալեքսանդր Սպենդիարյան, Արամ Խաչատրյան, Գրիգոր Եղիազարյան, Հարո Ստեփանյան, Առնո Բաբաջանյան, Սարյան, Միրզոյան… Մենք պետք է պահպանենք նրանց ստեղծած արժեքները, և այդ գործն այսօր ստանձնել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ իր ղեկավարի հետ, ինչի համար անչափ շնորհակալ ենք։ Գրիգոր Եղիազարյանը չի հնչել տասնյակ տարիներ։ Նա գրել է բազմաթիվ սիմֆոնիկ ստեղծագործություններ, որոնք ժամանակին կատարվել են տարբեր երկրներում և փառք ու պատիվ են բերել մեր երկրին», - ասաց նա:
Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի գեղարվեստական մասի պատասխանատու Սարգիս Բալբաբյանի տեղեկացմամբ՝ մարտի 5-9-ը փառատոնի ընթացքում կայացել է 5 կամերային համերգ, որոնց շրջանակում հնչել են Գրիգոր Եղիազարյանի կամերային ստեղծագործությունները, ինչպես նաև՝ հայ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների գործերը։ Խոսելով Գրիգոր Եղիազարյանի գործերի թվայնացման գործընթացի մասին, նկատեց, որ կոմպոզիտորի արխիվից շատ քիչ բան է մեզ այսօր հասանելի, շատ բաներ ցավոք չեն պահպանվել։ Ժամանակին տպագրվել են միայն որոշ պարտիտուրներ, նվագաբաժինները հիմնականում բացակայում են, ինչն անհնար է դարձնում կոմպոզիտորի ստեղծագործությունների կատարումը։
«Պետք է նշեմ, որ մեր նվագախումբը հաճախ է արտասահմանից նամակներ ստանում, որոնց մեջ նշվում է, որ ցանկանում են կատարել այս կամ այն հայ կոմպոզիտորի սիմֆոնիկ ստեղծագործությունները, սակայն, ցավոք, հաճախ չենք կարողանում նրանց ուղարկել նոտաները, քանի որ դրանք շատ դեպքերում ձեռագիր են։ Մինչդեռ եվրոպական նվագախմբերը հրաժարվում են ձեռագիր նոտաներով նվագել։ Եվ ստացվում է, որ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների կատարման ցանկություն կա, բայց իրականացման հնարավորություն՝ ոչ։ Փառատոնի ընթացքում թվայնացվում են Գրիգոր Եղիազարյանի «Հրազդան» սիմֆոնիան, «Հայաստան» սիմֆոնիկ պոեմը և Ջութակի կոնցերտը, որոնցից միայն պարտիտուրներն էին պահպանված, կային ընդամենը մի քանի նվագաբաժիններ, որոնք էլ թերի էին», - ընդգծեց նա:
Անցած տարիների ընթացքում փառատոնի շրջանակներում թվայնացվել է ավելի քան 60 սիմֆոնիկ ստեղծագործություն, որոնց մի մասն արդեն հնչել է արտասահմանյան բեմերում։ Թվայնացված ստեղծագործությունների նոտաները տրամադրվում են ոչ միայն արխիվներին, այլև նվագախմբերին, որոնք ցանկություն են հայտնում կատարել դրանք։ Ասուլիսի բանախոսների հավաստմամբ՝ Գրիգոր Եղիազարյանի «Հրազդան» սիմֆոնիան և «Հայաստան» սիմֆոնիկ պոեմը շատ շուտով կկատարվի։
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը կարևորեց նաև այն փաստը, որ Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցության շնորհիվ։ Սա նշանակում է, որ պետության ուշադրության կենտրում է մեր երաժշտական ժառանգության պահպանման հարցը։

Сергей Смбатян: Вопрос сохранения нашего музыкального наследия находится в центре внимания государства
Фестиваль армянского композиторского искусства очень важен, он имеет узкоспециализированную направленность, большую цель и миссию, заявил сегодня на пресс-конференции организатор фестиваля, художественный руководитель и главный дирижер Армянского государственного симфонического оркестра Сергей Смбатян.
По словам маэстро, цель фестиваля – представить армянскому обществу, а также миру армянское музыкальное наследие.
«Григорий Егиазарян – один из лучших представителей армянской композиторской школы, благодаря фестивалю его творчество получило новое дыхание. Фестиваль армянского композиторского искусства это не только концертная программа, это работа в направлении сохранения музыкальных ценностей, записи, оцифровка нот и т.д.», - отметил Сергей Смбатян.
Композитор Вардан Ачемян также высоко оценил роль фестиваля армянского композиторского искусства.
«У нас есть прекрасные композиторы, которые немного забыты. 20 век дал Армении таких известных композиторов как Комитас, Александр Спендиарян, Арам Хачатурян, Григорий Егиазарян, Гаро Степанян, Арно Бабаджанян, Мирзоян…
Мы должны сохранить их творчество и это дело сегодня взял на себя Армянский государственный симфонический оркестр во главе со своим художественным руководителем, за что мы безгранично благодарны. Произведения Григория Егиазаряна не звучали десятки лет. Он написал многочисленные симфонические произведения, которые в свое время исполнялись в различных странах, принося честь нашей стране», - сказал он.
По словам ответственного за художественную часть фестиваля армянского композиторского искусства Саркиса Бабаяна, во время проходившего 5-9 марта фестиваля состоялись 5 камерных концертов, в рамках которых исполнялись как произведения Григория Егиазаряна, так и произведения классических и современных армянских композиторов.
В рамках фестиваля в последние годы была проделана большая работа. Были оцифрованы симфонические и камерные произведения более 60 симфонических произведений армянских композиторов, часть их уже исполнялась за рубежом.
Дирижер Сергей Смбатян подчеркнул также важность того факта, что фестиваль армянского композиторского искусства с момента своего основания проходит под высоким патронатом президента страны Сержа Саргсяна и при поддержке министерства культуры Армении. По его словам, это означает, что вопрос сохранения музыкального наследия Армении находится в центре внимания государства.