Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Անգելա Մերկելին ԳԴՀ Կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձներ է հղել Անգելա Մերկելին՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Կանցլերի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ, տեղեկացնում է ՀՀնախագահի մամուլի ծառայությունը:
Վստահություն հայտնելով, որ Անգելա Մերկելի անցած հարուստ պետական և քաղաքական ուղին կշարունակի իր ծանրակշիռ ավանդը բերել Գերմանիայի զարգացմանն ու բարգավաճմանը, գերմանացի բարեկամ ժողովրդի բարեկեցությանը, միջազգային ասպարեզում ԳԴՀ ծանրակշիռ դերակատարության ամրապնդմանը, Հանրապետության նախագահը Կանցլերին մաղթել է հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում: Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Անգելա Մերկելի նոր պաշտոնավարման ընթացքում ևս հայ-գերմանական հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ և ընդլայնվել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:
«Բազմիցս առիթ եմ ունեցել նշելու, որ Գերմանիան Հայաստանի հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական զարգացման ակտիվ աջակիցը: Այսօր հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունը նոր մակարդակի վրա է, զարգանում են տնտեսական փոխգործակցությունը, մշակութային, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված հարաբերությունները:
Մեր երկիրն այս տարի թևակոխում է պետական զարգացման նոր փուլ. անցում է կատարում քաղաքական կառավարման մի համակարգի, որը տասնամյակներ շարունակ նպաստել է ԳԴՀ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսական զարգացմանն ու բարգավաճմանը: Հայաստանի խորհրդարանական համակարգի կայացման ճանապարհին մեծապես կարևորում ենք Գերմանիայի կառավարության հետ սերտ համագործակցությունը:
Բարձր եմ գնահատում նաև գերմանական կողմի աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնմանը, որը նոր մակարդակի է բարձրացել 2017 թվականի նոյեմբերին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շնորհիվ»,-ասված է շնորհավորական ուղերձում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Աննեգրեթ Քրամփ-Քարրենբաուերին՝ «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:

Серж Саргсян поздравил Ангелу Меркель в связи с переизбранием на пост канцлера Германии
Президент Армении Серж Саргсян направил сегодня поздравление Ангеле Меркель в связи с переизбранием на пост канцлера Федеративной Республики Германии, сообщает пресс-служба главы государства.
Выразив уверенность в том, что Ангела Меркель, благодаря богатому государственному и политическому опыту, продолжит вносить весомый вклад в развитие и процветание Германии, благосостояние дружественного немецкого народа, укрепление роли ФРГ на международной арене, президент пожелал канцлеру удачи во всех начинаниях. Президент Армении выразил надежду, что в период пребывания Ангелы Меркель на посту канцлера армяно-германские продолжат динамично развиваться и расширяться как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Глава государства отметил, что Германия является надежным партнером, активным сторонником демократических реформ и экономического развития Армении. «Сегодня армяно-германский политический диалог вышел на новый уровень, развивается экономическое взаимодействие, отношения в сфере культуры, межпарламентских связей и децентрализованного сотрудничества», - отметил президент.
«Наша страна в этом году вступает в новый этап государственного развития, переходит на новую систему политического управления, которая на протяжении десятка лет способствовала укреплению институтов ФРГ, экономическому развитию и процветанию. Армения на пути становления парламентской системы управления придает важность  тесному сотрудничеству с правительством Германии.
Высоко оцениваю содействие германской стороны расширению сотрудничества Армения – ЕС, которое перешло на новый уровень после подписания в ноябре 2017 года Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», - подчеркнул президент.
Президент Армении направил также поздравительное послание Аннегрет Крамп-Карренбауэр в связи с избранием генеральным секретарем ХДС.