ՔՊ-ն կարող է նաև հրաժարվել Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելուց. Լենա Նազարյան (Տեսանյութ)
16/03/2018 17:45
«Ելք» դաշինքի անդամ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության որոշումը ապրիլի 3-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու մասին վերջնական չէ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Լենա Նազարյանը։
««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը արդեն մի քանի շաբաթ «Ելք» դաշինքի գործընկերներին ներկայացրել է իր գործողությունների ծրագիրը, որը վերջնական հաստատված չէ, քանի որ մենք դա քննարկում ենք մեր գործընկերների հետ», - ասաց Լենա Նազարյանը։
Նրա խոսքով՝ դաշինքի իրենց գործընկերները որոշ գործողությունների վերաբերյալ ունեն վերապահումներ, մտահոգություններ, որոնք, ինչպես Նազարյանն ասաց, փորձում են իրենք հաշվի առնել։
«Բայց վերջնական որոշում մենք չունենք», - ասաց Լենա Նազարյանը։
Դիտարկմանը, թե «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը Երևանի քաղաքապետարան իրազեկում է ներկայացրել ապրիլի 3-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու մասին, Նազարյանը արձագանքեց.
«Դա պայմանական է։ Մենք կարող ենք ցանկացած օր հանրահավաք անցկացնելու հայտ ներկայացնել։ Կարող ենք նաև հրաժարվել։ Մեր գործողությունների պլանը վերջնական հաստատված չէ»։
Պատգամավորն ասաց, որ իրենց համար կարևոր է «Ելքի» մյուս գործընկերների վերջնական որոշումը։
Մեր հարցին, թե եթե գործընկերները՝ «Լուսավոր Հայաստան» և «Հանրապետություն» կուսակցությունները հրաժարվեն և դուրս չգան Ազատության հրապարակ, ի՞նչ է անելու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, Նազարյանը պատասխանեց.
«Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունը վարչությունում քննարկել է գործողությունների պլան՝ 14+4 օրերի համար, և մենք պարզապես մեր կուսակցությունով կիրականացնենք դա»։
Մյուս հարցին, թե մտավախություն չունի՞ որ դա կարող է հանգեցնել դաշինքի փլուզմանը, պատգամավորը պատասխանեց, որ ինքը չի կարծում, թե դաշինքը դրանից կփլուզվի։

«Гражданский договор» может отказаться от проведения митинга на площади Свободы – Лена Назарян
Решение входящей в состав блока «Елк» партии «Гражданский договор» о проведении 3-го апреля митинга на площади Свободы не окончательное, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Елк», член правления партии «Гражданский договор» Лена Назарян.
«Партия «Гражданский договор» уже несколько недель представила партнерам по блоку «Елк» программу действий, которая не утверждена окончательно, поскольку мы все еще обсуждаем ее с коллегами», - сказала Лена Назарян.
По ее словам, у коллег в блоке «Елк» есть оговорки и обеспокоенность относительно некоторых действий, и они пытаются учесть это.
«Однако у нас пока нет окончательного решения», - сказала она.
На замечание, что партия «Гражданский договор» уже отправила в мэрию Еревана уведомление о проведении 3-го апреля митинга на площади Свободы, Лена Назарян ответила:
«Это условно. Мы можем представить заявку на проведение митинга в любой день. Можем также отказаться. План наших действий не утвержден окончательно».
Депутат отметила, что для них важно окончательное решение других политических сил блока «Елк».
На вопрос, как поступит партия «Гражданский договор», если партии «Светлая Армения» и «Республика» откажутся выйти на площадь Свободы, Лена Назарян ответила:
«Правление партии «Гражданский договор» обсудило план действий на 14+4 дня и мы просто осуществим его».
На вопрос корреспондента Aysor.am, не приведет ли это к распаду блока «Елк», депутат заявила, что не считает, что блок «Елк» может из-за этого распасться.