Facebook-ից 50 միլիոն օգտատերերի անձնական տվյալներ են գողացել
Facebook-ում սոցցանցի 50 միլիոն օգտատերերի անձնական տվյալների գողություն է հայտնաբերվել։ Ենթադրվում է, որ դրանք օգտագործվել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին աջակցող նախընտրական արշավի համար, փոխանցում է Life.ru-ն:
Վաշինգտոնի դատախազությունն արդեն հայտարարել է հետաքննություն սկսելու մասին։ Արդեն կան երկու կասկածյալներ. դրանք ընկերության աշխատակիցներ Ջոզեֆ Քանսելորն ու Ալեքսանդր Կոգանն են։ Չի բացառվում, որ նրանց կողմից հիմնված Global Science Research ընկերությունը տրամադրել է անձնական տվյալները Cambridge Analytica վերլուծական ընկերությանը՝ այդպիսով խախտելով գաղտնիության քաղաքականությունը։
Սոցցանցը ջնջել է վերլուծական ընկերության պաշտոնական էջը։ Նշենք, որ 2015 թվականին Facebook-ն իմացել է օգտատերերի անձնական տվյալների գողության մասին և պահանջել է ջնջել դրանք։ Պարզվել է, որ ոչ բոլոր տվյալներն են ջնջվել։

В Facebook были похищены личные данные 50 миллионов пользователей
В Facebook было обнаружено хищение личных данных 50 миллионов пользователей соцсети. Предположительно, они использовались в предвыборной кампании для поддержки нынешнего президента США Дональда Трампа, передает Life.ru.
Прокуратура Вашингтона уже объявила о начале расследования. В нём уже есть двое подозреваемых — это сотрудники компании Джозеф Канселлор и Александр Коган. Есть вероятность, что основанная ими фирма Global Science Research предоставляла личные данные аналитической компании Cambridge Analytica, нарушая тем самым политику конфиденциальности.
Соцсеть удалила официальную страницу аналитической фирмы. Отметим, в 2015 году Facebook узнал о краже личных данных пользователей и потребовал удалить их. Как оказалось, данные были удалены не все.