Հայտնաբերվել է Սթիվեն Հոքինգի վերջին հոդվածը
Անցած չորեքշաբթի կյանքից հեռացած տեսաբան և ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը մահվանից կարճ ժամանակ առաջ համացանցում հրապարակել է իր վերջին աշխատանքը՝ նվիրված զուգահեռ տիեզերքների հնարավոր գոյությանը: Հոդվածը տեղադրված է էլեկտրոնային նախահրապարակումների արխիվում, իսկ հոդվածում վերջին ուղղումները կատարվել են մարտի 4-ին՝ գիտնականի մահվանից 10 օր առաջ, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
Հոդվածը, որը կրում է  A Smooth Exit from Eternal Inflation վերնագիրը, գրվել է Լյովենի կաթոլիկ համալսարանից Թոմաս Հերթոգի համահեղինակությամբ, և Sunday Times-ի տեղեկությունով՝ կհրապարակվի «առաջատար ամսագրերից» մեկում գրախոսվելուց հետո:
Աշխատանքը ներկայացնում է տեսական հիմք և մաթեմատիկական սարք, որն ապագայում կարող է օգտագործվել բազմաթիվ տիեզերքների վարկածի փորձարարական ապացուցման համար: Սա կարող է կատարվել նոր տիեզերական առաքելություն ուղակելու ճանապարհով, որը պետք է փնտրի տիեզերքում միկրոալիքային ճառագայթման որոշակի հատկանիշներ: Հերթոգի խոսքով՝ ինքն անձամբ է հանդիպել Հոքինգի հետ հոդվածի վերջին տարբերակը քննարկելու համար:

Найдена последняя научная статья Стивена Хокинга
Физик-теоретик Стивен Хокинг, скончавшийся в прошлую среду, незадолго перед смертью выложил в сеть свою последнюю работу, посвященную возможности существования параллельных вселенных. Статья была выложена в архив электронных препринтов, и в последний раз правки в нее были внесены 4 марта, за 10 дней до смерти ученого.
Статья под названием «A Smooth Exit from Eternal Inflation» написана в соавторстве с Томасом Хертогом из Лёвенского католического университета, и по данным Sunday Times, будет опубликована после рецензирования в одном из «ведущих журналов».
Работа закладывает теоретическую основу и математический аппарат, который может быть использован в будущем для экспериментального доказательства гипотезы множественных вселенных. Это может быть сделано путем отпраки новой космической миссии, которая будет искать определенные характеристики микроволнового излучения в космосе. По словам Хертога, работа призвана «превратить идею мультиверса в проверяемую научную конструкцию». По словам соавтора, он лично встречался с Хокингом для обсуждения последнего варианта статьи.