Նիկոլ Փաշինյանը՝ Սերժ Սարգսյանի հայտարարության մասին
Այսօր Ազգային ժողովում, երբ քննարկվում էր ՍԴ նախագահի պաշտոնում թեկնածուի ընտրության հարցը, ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը՝ վարչապետի պաշտոնում իր հնարավոր պաշտոնավարման մասին։
«Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ես համարում եմ հայտարարություն՝ կազմակերպված պետության դարաշրջանի ավարտի մասին և կարծում եմ, որ այսպիսով, Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է Հայաստանում այլ հայեցակարգի պետություն ստեղծելու մասին։ Եվ այդ պետությունը պետք է անվանել ստահոդ պետություն», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ Սերժ Սարգսյանը Tert.am-ին տված հարցազրույցում իր հետագա պաշտոնավարման մասին մասնավորապես, ասել էր. «եթե ի վերջո որոշենք, որ առաջադրվելու է իմ թեկնածությունը, ապա դա կլինի իմ կողմից մեկ հավելումով՝ առ այն, որ սահմանադրական լիազորությունների ամբողջական իրականացմանը զուգահեռ ավելի շատ ժամանակ եմ հատկացնելու երիտասարդ քաղաքական լիդերներին մեր երկրի անցած տարիների երևացող ու չերևացող ողջ փորձը փոխանցելու գործին։ Սա մի խնդիր է, որն այսօր չափազանց կարևոր է։ Բոլորս անելիք ունենք քաղաքական նոր առաջնորդների թրծման հարցում՝ անկախ նրանց կուսակցական պատկանելությունից, անկախ քաղաքական ներկա դիրքավորումից»։

Никол Пашинян прокомментировал заявление Сержа Саргсяна
Руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян сегодня в ходе обсуждения в парламенте Армении вопроса назначения на пост председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна обратился к вчерашнему заявлению президента Сержа Саргсяна о своем возможном выдвижении на пост премьер-министра.
«Заявление Сержа Саргсяна я считаю заявлением о завершении эры организованного  государства и думаю, что тем самым Серж Саргсян объявляет о создании в Армении  другой концепции государства. И это государство нужно назвать выдуманным государством», - заявил Никол Пашинян.
Напомним, в интервью сайту Tert.am Серж Саргсян заявил: «Если, в конце концов, решим, что будет выдвинута моя кандидатура, то это будет с одним условием с моей стороны: а именно – параллельно с полным осуществлением конституционных полномочий, я больше времени буду уделять делу передачи всего опыта прошедших лет нашим молодым политическим лидерам. Это задача, которая сегодня чрезвычайно важна. Мы все должны внести свой вклад в подготовку новых политических лидеров, вне зависимости от их партийной принадлежности, независимо от их нынешнего политического позиционирования».