ՄԱԿ-ը հայտարարել է Թուրքիայում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների մասին
Թուրքիայում արտակարգ դրության ռեժիմի գործողության շարունակումը հանգեցրել է մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների, իսկ հրապարակվող դեկրետների բնույթը մատնանշում է իշխանության հնարավոր չարաշահումը երկրում անցանկալի տեսակետներն արմատախիլ անելու նպատակով, ասված է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի զեկույցում, որը հրապարակվել է այսօր, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Փաստաթուղթը պատրաստվել է 2017 թվականի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժասմանակաշրջանում երկրի իրադրության վերլուծության հիման վրա: Տեքստում նշվում Է, որ արտակարգ դրության ռեժիմի գործողության՝ սովորական դարձած երկարաձգումները հանգեցրել են մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է աշխատանքի, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից ապօրինաբար զրկելուն, նաև կտտանքներին, վատ վարվեցողությանը, կամայական ձերբակալություններին, ժողովների և կարծիքների արտահայտման ազատության իրավունքի սահմանափակմանը: Արտակարգ դրության ռեժիմի գործողության շարունակումը կարող է երկարաժամկետ ազդեցություն ունենալ պետության սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ դրության վրա:
Փորձագետներն ընդունում են, որ 2016 թվականի հուլիսի 15-ի զինվորական հեղաշրջման փորձից հետո մեծ խնդիրներ են ծառացել Թուրքիայի առջև, սակայն «դեկրետների թվաքանակը, թողարկման հաճախականությունը և ազգային անվտանգության սպառնալիքների հետ կապերի բացակայությունը մատնանշում են, որ արտակարգ դրության ընթացքում գործի դրված ուժերն օգտագործվում են կառավարության քննադատության կամ նրա հետ անհամաձայնության բոլոր ձևերը ճնշելու համար:

В ООН заявили о массовых нарушениях прав человека в Турции
Продолжение действия режима чрезвычайной ситуации в Турции привело к массовым нарушениям прав человека, а характер выпускаемых декретов указывает на возможное злоупотребление властью с целью искоренения неугодной точки зрения в стране, говорится в докладе офиса Верховного комиссара ООН по правам человека, передает РИА Новости.
Документ был подготовлен на основе анализа ситуации в стране в период с 1 января по 31 декабря 2017 года.
В тексте отмечается, что ставшие обыденными продления действия режима чрезвычайного положения привели к серьезным нарушениям прав людей.
Это, в честности, незаконное лишение права на работу, свободу передвижения, а также пытки, плохое обращение, произвольные задержания, ограничение права на свободы собрания и выражение мнения. Продолжение действия режима ЧС может иметь долгосрочное влияние на социально-экономическую и институционную ситуацию в государстве.
Эксперты признают, что вследствие попытки военного переворота 15 июля 2016 года Турция столкнулась с большими проблемами, однако «количество, частота выпуска и отсутствие связей с угрозами национальной безопасности некоторых декретов указывает на то, что силы, задействованные при ЧС, используются для подавления любой формы критики или несогласия с правительством».