Հոգեբուժարաններում առանց դեղատոմսերի ժամկետանց դեղեր են հայտնաբերվել. ՄԻՊ-ը դիմել է դատախազություն
Հայաստանյան հոգեբուժարաններում հայտնաբերվել են ժամկետանց դեղեր ինչպես դեղատոմսերով, այնպես էլ առանց դեղատոմսերի, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Ժամկետանց դեղերի մասին հարցը քննարկել ենք ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ», - ասաց նա:
Արման Թաթոյանի խոսքով՝ կոպիտ խախտումներ են արձանագրվել Վարդենիսի հոգեբուժարանում:
«Բժշկական թափոններն այրվում են հոգեբուժարանին կից դիահերձարանին մոտ», - ասաց նա:
Արման Թաթոյանի խոսքով՝ Ավանի հոգեբուժարանոմ հոգեկան առողջական խնդիրներ ունեցող հիվանդներից մեկի մոտ առկա է եղել «Անալգին», «Ակտիվացված ածուխ» ու ևս մեկ անհայտ ծագման դեղ, որի մասին բուժանձնակազմը տեղյակ չի եղել:
«Առանց պատշաճ հսկողության՝ դեղորայքի ընդունումը կարող է ռիսկային լինել, պետք է մշակել պացիենտների՝ սեփական միջոցներեվ ձեռք բերված դեղերի պահման կանոններ, մշակել հսկման մեխանիզմներ», - ասաց ՀՀ ՄԻՊ-ը:
Արման Թաթոյանը նշեց, որ մի շարք հոգեբուժարաններում առկա են հոգեմետ դեղերի տվյալների բացթողումներ, նաև՝ մատիտով լրացումներ:

В психиатрических больницах Армении обнаружены просроченные лекарства без рецептов – Арман Татоян
В психиатрических больницах Армении обнаружены просроченные лекарства как по рецептам, так и без рецептов, заявил сегодня журналистам омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Вопрос просроченных лекарств мы обсудили с генеральным прокурором Армении», - сказал Арман Татоян.
По его словам, серьезные нарушения выявлены в психиатрической больнице Вардениса.
«Медицинские отходы сжигаются рядом с моргом при психиатрической больнице», - заявил он.
Арман Татоян отметил, что у одного из больных ереванской психиатрической клиники Авана были найдены лекарства «Анальгин», «Активированный уголь» и еще один препарат неизвестного происхождения и медицинский персонал не знал об этом.
«Прием лекарств без надлежащего контроля может быть опасным, нужно разработать правила хранения лекарств, которые пациенты приобретают за счет собственных средств, разработать механизмы контроля», - сказал омбудсмен.
Арман Татоян отметил, что в ряде психиатрических больниц были выявлены пропуски данных о психотропных лекарствах, или записи карандашом.