Մակրոնն առաջարկել է ֆրանսերենը դարձնել «համաշխարհային լեզու»
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել ֆրանսախոս երկրներին ֆրանսերենն առաջադրել որպես «համաշխարհային լեզու», ասել  է նա Փարիզում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա տոնակատարության առթիվ ելույթ ունենալով Ֆրանսիական ակադեմիայի ուսանողների առջև:
«Ֆրանսիան պետք է հպարտանա, որ նա այն երկրներից մեկն է, որտեղ սովորում, խոսում և գրում են ֆրանսերեն,- նախագահի խոսքը մեջբերել է Le Monde թերթը:- Ֆրանսերենը պետք է դառնա վաղվա օրվա լեզուն»:
Մակրոնն ընդգծել է, որ իր առաջարկը «գաղութատիրական անցյալի արձագանքը չէ»: «Հարկ է պատշաճը մատուցել նաև մյուս լեզուներին», - նշել է նա և խոստացել աջակցել ֆրանսախոս երկրների կրթական համակարգերին:

Макрон предложил сделать французский «мировым языком»
Президент Франции Эмманюэль Макрон призвал франкоязычные страны продвигать французский в качестве «мирового языка», сказал он, выступая во вторник перед студентами Французской академии в Париже по случаю празднования Международного дня франкофонии,  передает ТАСС.
«Франция должна гордиться тем, что она одна из стран, в которых учатся, говорят и пишут на французском, - приводит его слова газета Le Monde, - французский должен стать языком завтрашнего дня».
Макрон подчеркнул, что его предложение - не «отголосок колониального прошлого». «Необходимо отдать должное и другим языкам», - указал он и пообещал поддерживать образовательные системы франкоязычных стран.