Սարկոզին վերադարձել է Նանտեր՝ ցուցմունք տալու համար
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին, որը երեքշաբթի կալանքի տակ էր վերցվել 2007 թվականին Լիբիայի կողմից իր նախընտրական արշավի անօրինական ֆինանսավորման գործով հարցաքննության ենթարկվելու համար, չորեքշաբթի վերադարձել է Նանտեր, որտեղ շարունակելու է ցուցմունքներ տալ, հայտնում է ТАСС-ը` հղում անելով Agence France-Presse-ին (AFP):
Անցած գիշեր Սարկոզին անցկացրել Է Փարիզի 16-րդ օկրուգում գտնվող իր տանը: Գործակալության տվյալով՝ Ֆրանսիայի նախկին նախագահի ավտոմեքենան առավոտյան ժամանել է Նանտեր, որտեղ գտնվում է Կոռուպցիայի, ֆինանսական և հարկային իրավախախտումների դեմ պայքարի կենտրոնական վարչության գրասենյակը: Ֆրանսիայի օրենքների համաձայն, Սարկոզիի նկատմամբ կալանքը կարող է տևել 48 ժամ, ինչից հետո նրան կամ պետք Է մեղադրանք առաջադրեն, կամ ազատ արձակեն առանց մեղադրանքներ առաջադրելու:
Նիկոլա Սարկոզին ոստիկանության կողմից բերման է ենթարկվել նախօրեին և հարցաքննության տարվել իր մերձավոր օգնականներից մեկի՝ Բրիս Օրտեֆյոյի հետ միասին, որը նրա նախագահության օրոք մի քանի հանգուցային նախարարական պաշտոններ է զբաղեցրել:

Саркози вернулся в Нантер для дачи показаний
Экс-президент Франции Николя Саркози, заключенный во вторник под стражу для проведения допроса по делу о незаконном финансировании Ливией его предвыборной кампании 2007 года, в среду вернулся в Нантер для продолжения дачи показаний, сообщает ТАСС со ссылкой на  Agence France-Presse (AFP).
Минувшую ночь Саркози провел в своем доме, расположенном в 16-м округе Парижа. По данным агентства, автомобиль бывшего президента Франции прибыл в Нантер, где располагается офис Центрального управления по борьбе с коррупцией, финансовыми и налоговыми правонарушениями, около 08:00 по парижскому времени (10:00 мск). Согласно французским законам, задержание Саркози может продлиться 48 часов, после чего ему либо должны предъявить обвинения, либо же выпустят без предъявления обвинений.
Николя Саркози был задержан полицией во вторник и препровожден на допрос вместе с одним из своих ближайших помощников Брисом Ортефё, занимавшим во времена его президентства ряд ключевых министерских постов.